Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna z iranem
01.03.2012 19:40

Atak na Iran. Izrael ostrzega

Oczy izraelskich oficjeli teraz zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Jeżeli Izrael nie uzyska od USA zapewnienia, że nie dopuszczą, by Iran dysponował bronią atomową, sam zaatakuje irańskie instalacje nuklearne - ostrzegł były szef izraelskiego wywiadu wojskowego Amos Jadlin.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu będzie starał się uzyskać takie gwarancje od prezydenta USA Baracka Obamy na spotkaniu w poniedziałek w Waszyngtonie - napisał Jadlin, który obecnie jest dyrektorem izraelskiego Instytutu Studiów Bezpieczeństwa Narodowego (INSS).

_ - Potrzebne są żelazne amerykańskie gwarancje, że jeżeli Izrael powstrzyma się od działania, kiedy może jeszcze zniszczyć irańskie instalacje atomowe, i jeżeli zawiodą inne sposoby pokrzyżowania nuklearnych planów Teheranu, Waszyngton podejmie działania, aby zapobiec uzbrojeniu się Iranu w broń atomową _ - napisał były szef izraelskiego wywiadu.

_ - Mam nadzieję, że prezydent Obama jasno to zadeklaruje. Jeżeli tego nie uczyni, izraelscy przywódcy mogą zdecydować się na działanie, póki jeszcze mają taką możliwość _ - zaznaczył.

Jedlin podkreślił też, że w odróżnieniu od USA Izrael może zniszczyć irańskie instalacje wzbogacania uranu i materiały nuklearne zanim zostaną ukryte w bunkrach głęboko pod ziemią, a więc zanim program atomowy Iranu osiągnie tzw. fazę odporności na atak Izraela z powietrza.

USA dysponują znacznie potężniejszymi bombami niż Izrael, są one w stanie zniszczyć podziemne bunkry w Iranie z instalacjami do budowy broni nuklearnej. Jak podaje dziennik _ Washington Post _, bomby takie mogą zniszczyć irańskie zakłady atomowe w Fordo, położone niedaleko miasta Kom, na południe od Teheranu.

Szef irańskiej obrony cywilnej oświadczył, że są one _ nie do zdobycia _, ale amerykańscy planiści wojskowi twierdzą, że jest inaczej. Ich zdaniem potężna bomba GBU-57/B, zwana też Massive Ordnance Penetrator (MOP), o wadze 15 ton i sterowana przez system nawigacyjny GPS, jest w stanie zniszczyć podziemne instalacje lub przynajmniej tak je uszkodzić, że staną się bezużyteczne.

Czytaj więcej o ataku Izraela na Iran w Money.pl
Izraelczycy ujawnili, co myślą o ataku na Iran Zdecydowana większość albo sprzeciwia się wojnie, albo opowiedziałaby się za nią tylko pod warunkiem udziału USA.
Rosja grozi Izraelowi. Mówią o katastrofie Zdaniem Moskwy, miałoby to katastrofalne skutki dla całego regionu.
"Zemsta Boga". W Iranie szukują się na... Według ekspertów do ataku sił izraelskich mogłoby dojść na południu Iranu.
Tagi: wojna z iranem, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz