Notowania

wiadomości
31.05.2010 16:03

Atomowy Autobus podczas wakacji będzie odwiedzać nadmorskie kurorty

Pomorskie miejscowości znajdą się na trasie pojazdu, który ma promować energię jądrową. Wolontariusze uczestniczący w projekcie chcą przekazywać mieszkańcom m.in. Pomorza oraz turystom wiedzę na temat energetyki jądrowej, promieniotwórczości i elektrowni atomowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

- Nie chodzi o to, że nasz pojazd ma napęd atomowy - śmieje się Łukasz Koszuk, prezes Fundacji FORUM ATOMOWE, która planuje przeprowadzenie kampanii informacyjnej w północnej Polsce. - Dokładnie będzie to Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium. "Atomobus" miałby się pojawić nad morzem w terminie 31 lipca - 15 sierpnia. Miejsce i czas nie są przypadkowe. - Chcemy dotrzeć tam, gdzie w sezonie letnim wypoczywa najwięcej osób - tłumaczy Łukasz Koszuk. - Ponadto ważne jest dla nas, abyśmy odwiedzili te miejsca, które są najbardziej prawdopodobnymi lokalizacjami przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. Dlatego też specjalny pojazd pojawi się m.in. w okolicach Żarnowca i Gniewina. Ale także planowane są jego postoje w Ustce, Władysławowie, Helu, Gdyni czy Elblągu. Sam pojazd ma być tylko magnesem - tak naprawdę to w każdej miejscowości powstanie podczas jego wizyty małe miasteczko, składające się z dwóch namiotów. W pierwszym znajdzie się stanowisko poświęcone promieniotwórczości i ochronie radiologicznej. - Wciąż
wiele osób obawia się ewentualnego skażenia środowiska, awarii reaktora i dlatego ludzie nie chcą, aby elektrownia atomowa powstała w ich sąsiedztwie - tłumaczy szef fundacji. - Będziemy przekonywać, że taka awaria jak w Czarnobylu nie może się powtórzyć. Drugi namiot poświęcony będzie właśnie elektrowniom jądrowym. Wolontariusze planują np. wyświetlać w nim film pokazujący, jak w ciągu 50 miesięcy powstaje atomówka, jak działa taka elektrownia. Spotkania w namiotach mają się odbywać popołudniami, aby zgromadzić jak najwięcej ludzi, którzy we wcześniejszych porach nad morzem zajęci są głównie plażowaniem. Patronat nad akcją Fundacji FORUM ATOMOWE objęło Ministerstwo Gospodarki. Resort sam lada dzień ogłosi przetarg na prowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej o energetyce jądrowej.

Tagi: wiadomości
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz