Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Austria zaostrza przepisy imigracyjne

0
Podziel się

Uzbrojeni w noże i metalowe pręty mieszkańcy zamkniętego ośrodka położonego w wyspiarskim państwie w Mikronezji na kilka godzin przejęli kontrolę nad ośrodkiem dla imigrantów.

Austria zaostrza przepisy imigracyjne
(daniel-weber/CC/Flickr)
bDYbvugR

W ośrodku dla nielegalnych imigrantów na wyspie Nauru, którym zarządza Australia, w nocy z piątku na sobotę wybuchły starcia. Do zamieszek doszło kilka godzin po ogłoszeniu przez władze w Canberze zaostrzenia polityki imigracyjnej.

Uzbrojeni w noże i metalowe pręty mieszkańcy zamkniętego ośrodka położonego w wyspiarskim państwie w Mikronezji na kilka godzin przejęli kontrolę nad kompleksem. Według świadków prawie połowa z 500 przetrzymywanych tam nielegalnych imigrantów uciekła. Czterech uczestników starć trafiło do szpitala.

Po kilku godzinach policja stłumiła zamieszki. Pomagali jej w tym mieszkańcy wyspy.

bDYbvugT

Według australijskiego ministerstwa ds. imigracji w zamieszkach uczestniczyło ok. 150 nielegalnych imigrantów. Resort twierdzi, że udało się złapać wszystkich uciekinierów.

W wyniku starć zniszczona została większość budynków, w tym sale sypialne, centrum medyczne, stołówka i biura. Według australijskich mediów straty sięgają 55 mln USD.

W liczącym zaledwie 9,8 tys. mieszkańców Nauru na rozpatrzenie wniosków o azyl oczekuje 545 nielegalnych imigrantów, głównie z Iranu. Ośrodek uruchomiono pod koniec 2012 roku. Podobny obóz powstał też na papuańskiej wyspie Manus.

Kilka godzin przed wybuchem zamieszek Australia ogłosiła nowe przepisy mające zahamować napływ nielegalnych imigrantów. "Od tej pory ubiegający się o azyl imigranci, którzy przypływają na łodziach, nie dostaną możliwości legalnego osiedlenia się w Australii jako uchodźcy" - poinformował premier Kevin Rudd. Dodał, że przypływające do brzegu Australii łodzie z imigrantami będą kierowane do Papui Nowej Gwinei, która ewentualnie może przyznać im azyl. Nowe przepisy obowiązywać będą przez rok.

bDYbvugZ

Nowe przepisy skrytykowali obrońcy praw człowieka z Amnesty International. "Australia postanowiła odwrócić się plecami od najsłabszych mieszkańców naszej planety" - napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki w Szwecji. Tu mieszkają Polacy Pretekstem do zajść było zastrzelenie 13 maja przez policję 69-latka w Husby na zachodnich przedmieściach Sztokholmu.
Oni nie chcą imigrantów. Będą chronić granice Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim tych ludzi, którzy docierają do Australii i domagają się azylu politycznego.
Kolekcjoner czaszek stanie przed sądem Kolekcjoner kości wszedł w posiadanie szczątków bezprawnie, bez zgody kościoła, z którego je zabrał.
bDYbvuhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)