Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wzgórza golan
10.06.2013 08:02

Austriackie MSZ nie wyklucza powrotu żołnierzy na Wzgórza Golan

Będzie to możliwe, jeśli mandat austriackiej misji zostanie poprawiony. Armia musi zostać lepiej uzbrojona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Przejście graniczne na Wzgórzach Golan

Będzie to możliwe, jeśli mandat austriackiej misji zostanie poprawiony - podał dziennik _ Oesterreich, _cytując wypowiedź ministra spraw zagranicznych Michaela Spindeleggera.

Zapytany, czy żołnierze misji UNDOF powinni zostać lepiej uzbrojeni, Spindelegger odpowiedział: _ W mandacie misji trzeba wprowadzić zmiany. Powrót na Wzgórza Golan nie jest wykluczony, jeśli zmienią się warunki. _ Nie sprecyzował, na czym miałyby polegać takie zmiany w mandacie.

Austria, która w 1000-osobowej misji ONZ na Wzgórzach Golan ma około 380 ludzi, poinformowała, że wobec niepokojów w tym regionie nie będzie dalej uczestniczyć w UNDOF. W ostatnim czasie doszło do nasilenia walk między stronami syryjskiego konfliktu.

Austriacki minister obrony Gerald Klug powiedział, że kontyngent pozostanie na miejscu przez cztery tygodnie, aby w sposób zorganizowany przekazać udział w misji swoim następcom.

Według Spindeleggera okres przejściowy może jednak zostać nieznacznie wydłużony. _ Jeśli przekazanie potrwa sześć tygodni - w porządku. Ale jeśli nie znajdą się chętni, to nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy wyjechać wcześniej _ - powiedział.

Decyzję o odwołaniu wojsk austriackich ze Wzgórz Golan skrytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu. To pokazuje, że _ w kwestiach bezpieczeństwa Izrael nie może polegać na siłach międzynarodowych _ - zaznaczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątek zaproponował, że rosyjskie oddziały mogłyby zastąpić na Wzgórzach Golan wycofujący się kontyngent austriacki. ONZ odrzuciło tę ofertę, przypominając, że porozumienie między Syrią a Izraelem z roku 1974 nie zezwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, a takim jest Rosja, na udział w misji UNDOF.

ONZ zwrócił się z prośbą do pozostałych państw uczestniczących w misji o zwiększenie kontyngentów oraz szuka innych krajów chętnych wysłać swoich żołnierzy na ten sporny obszar.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, patrolowanej przez siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniach ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ wycofa się ze Wzgórz Golan? Syryjska armia odzyskała kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan
Syria ostrzelała Izrael? To może być odwet Strzały było słychać wokół okupowanego przez Izrael Wzgórza Golan. Mają pochodzić z broni lekkiej.
Była broń chemiczna w Syrii? Są dowody Brytyjska telewizja BBC twierdzi, że ma dowody na użycie broni chemicznej przez siły syryjskiego reżimu.
Tagi: wzgórza golan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz