Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Wybory świadczą, że Polska jest stabilna

0
Podziel się:

Wyniki wyborów parlamentarnych świadczą, że Polsce jest krajem stabilnym i stała się wyraźnie widoczna w UE.

Białoruś: Wybory świadczą, że Polska jest stabilna
(PAP/Darek Delmanowicz)

Wyniki wyborów parlamentarnych świadczą, że Polsce jest krajem stabilnym i stała się wyraźnie widoczna w UE. Teraz zapewne będzie liderem w polityce wschodniej Unii - powiedział Raman Jakauleuski, niezależny białoruski komentator zbliżony do opozycji.

_ - Po raz pierwszy we współczesnej Polsce rząd otrzymał mandat na drugą kadencję z rzędu. Można to uznać za sukces. Polacy są zadowoleni z tego, że w kraju jest spokojnie, a poziom gospodarczy Polski jest niezły. Można pogratulować Polsce - rezultaty wskazują, że sytuacja polityczna i gospodarcza kraju jest stabilna _ - uważa Jakauleuski.

Jego zdaniem, Polska stała się krajem _ wyraźnie widocznym w UE _. Politolog przewiduje, że _ w Brukseli zgodzą się oddać Polsce klucze do polityki wschodniej UE, szczególnie wobec Białorusi i w niemałym stopniu - Ukrainy. Polska najprawdopodobniej będzie liderem polityki UE na Wschodzie _ - prognozuje ekspert.

Jednocześnie, jego zdaniem, nie należy spodziewać się _ cywilizowanego dialogu _ w najbliższym czasie między władzami Białorusi a Warszawą. Jakauleuski wskazuje, że temat Polski zajął niemało miejsca podczas niedawnej konferencji prezydenta Alaksandra Łukaszenki dla mediów rosyjskich, ale jego zdaniem, władze Białorusi _ nie rozumieją realnej polityki Polski _.

_ - To, co mówił Łukaszenka, że Radosław Sikorski marzy o Kresach Wschodnich - to nie jest bynajmniej oficjalna polityka Polski _ - wskazuje politolog. Jego zdaniem, podnoszenie takich _ uśpionych argumentów _ nie daje nadziei _ na cywilizowany dialog _. Jednocześnie, taka reakcja na stanowisko Warszawy, która okazuje wsparcie siłom demokratycznym na Białorusi, świadczy o tym, że Łukaszenka _ rozumie siłę polskiej Solidarności _ - uważa politolog.

Jakauleuski zauważył, że rezultat wyborów w Polsce był oczekiwany, a wyniki świadczą, że dwie główne polskie partie mają raczej stabilny elektorat. Jako niespodziankę ocenił wysoki wynik Ruchu Palikota i nieoczekiwanie niskie poparcie dla SLD.

_ Wybory same w sobie potwierdziły realność demokracji w Polsce i to, że każdy głos Polaka ma znaczenie _ - uważa politolog. Jego zdaniem frekwencja nie odbiegała od poziomu w krajach europejskich i świadczyła o tym, że Polacy nie obawiali się nieprzewidywalności na wyborach.

Sprawa Białorusi w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t153068.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partnerstwo;wschodnie;to;polski;sukces,77,0,923981.html) "Partnerstwo Wschodnie to polski sukces" Według doradcy prezydenta Romana Kuźniara Polska powinna wspierać europejskie aspiracje Wschodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87242.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;o;bialorusi;najpierw;reformy;potem;pomoc,127,0,904319.html) "Najpierw dialog z opozycją, potem pieniądze" Premier polskiego rządu rozmawiał także o sytuacji na Ukrainie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;pyta;pis;o;bialorus;chwalicie;lukaszenke,237,0,903917.html) Sikorski pyta PiS: chwalicie Łukaszenkę? - Karygodny wybryk, który powinien mieć konsekwencje polityczne - tak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skomentował wypowiedź kandydata PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/buzek;po;egipcie;i;tunezji;czas;na;bialorus,125,0,798845.html) Buzek: Po Egipcie i Tunezji czas na Białoruś Przewodniczący PE nie dziwi się, że objęto go zakazem wjazdu na Białoruś.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)