Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bośnia i Hercegowina. Zakończyła się unijna misja policyjna

0
Podziel się:

Unijna misja policyjna zakończyła się po blisko dekadzie szkolenia miejscowych policjantów i nadzorowaniu instytucji odbudowanych w tym kraju niemal od zera.

Bośnia i Hercegowina. Zakończyła się unijna misja policyjna
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Unijna misja policyjna w Bośni i Hercegowinie (BiH) zakończyła się po blisko dekadzie szkolenia miejscowych policjantów i nadzorowaniu instytucji odbudowanych w tym kraju niemal od zera po wojnie z lat 1992-95.

_ - Zostawiamy system organizacyjny policji i instytucji karnych, które osiągnęły poziom profesjonalizmu w zapewnianiu bezpieczeństwa i rządów prawa _ - ocenił szef unijnej misji policyjnej Stefan Feller, cytowany na stronie internetowej misji.

Wyjazd około 130 członków unijnej misji policyjnej zbiega się z nadziejami BiH na wystąpienie w tym roku o status kandydata do członkowstwa w Unii Europejskiej. BiH jest jedynym państwem Bałkanów Zachodnich, które jeszcze tego nie zrobiło.

Po wyjeździe unijnej misji policyjnej BiH będzie musiała przekonać Brukselę, że jej organy ścigania są zdolne do zwalczania rozpowszechnionej korupcji i przestępczości zorganizowanej. Misja przybyła do Bośni i Hercegowiny w 2003 roku i początkowo liczyła 500 członków. Zastąpiła tam oenzetowską misję policyjną.

Feller zapowiedział, że część funkcji pełnionych przez kierowaną przez niego misję zostanie przekazana nowemu zespołowi unijnemu w BiH; mediatorem między nią a lokalnymi instytucjami będzie specjalny przedstawiciel UE Peter Sorensen. Po wyjeździe misji policyjnej w Bośni i Hercegowinie pozostanie jednak unijna misja wojskowa _ Althea _.

Czytaj więcej w Money.pl
Po miesiącach kłótni wybrali nowy rząd Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy.
Stracą unijną pomoc, bo nie mogą się dogadać Unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele ostrzegł premiera BiH, Nikolę Szpiricia, że jego krajowi grozi utrata 96 milionów euro z programu pomocy przedakcesyjnej (IPA).
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)