Notowania

bp
16.07.2010 06:48

BP ogłasza sukces, wyciek ropy zahamowany

Wyciek powstrzymano po 85 dniach, 16 godzinach i 25 minutach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BP plc)

Po raz pierwszy od 20 kwietnia wyciek ropy, który spowodował katastrofę ekologiczną został zatamowany - poinformował przedstawiciel koncernu BP.

O tym, że nałożona na miejsce wycieku nowa kopuła jest skuteczna, poinformował Kent Wells, wiceprezes BP ds. wydobycia i produkcji.

Wyciek powstrzymano 85 dni, 16 godzin i 25 minut po pierwszych doniesieniach o eksplozji za platformie wydobywczej Deepwater Horizon, która zabiła 11 osób i spowodowała katastrofę ekologiczną.

Przedstawiciele koncernu zastrzegają jednak, że za wcześnie jest, by ogłaszać zwycięstwo w walce z wyciekiem. Dyrektor zarządzający BP Doug Suttles poinformował, że przez 48 godzin będą prowadzone testy ciśnieniowe, które pokażą czy system jest szczelny.

Na przeciekający szyb nałożona została 75-tonowa metalowa kopuła. Za pomocą podwodnych robotów zakręcone zostały 3 zawory, którymi ropa wydostawała się do oceanu.

_ - To zachęcające, że po raz pierwszy od 86 dni z podwodnego szybu nic nie wycieka. Na świętowanie jest jednak jeszcze za wcześnie _ - powiedział Suttles.

Barack Obama nie ogłosił jeszcze sukcesu. _ - To pozytywny znak, ale wciąż trwają testy więc poczekajmy do jutra _ - powiedział amerykański prezydent.

Według ekspertów istnieje jednak spora szansa, że obecne rozwiązanie okaże się skuteczne choć będzie ono miało prowizoryczny charakter.

Trwałe zatamowanie wycieku możliwe jest dopiero po wykonaniu dodatkowych odwiertów i zabetonowaniu szybu, co ma nastąpić najwcześniej w przyszłym miesiącu.

Ropa już nie płynie do Zatoki. Zobacz relację Associated Press:

Z powodu wycieku Amerykanie są wściekli na BP. Niewykluczone, że wprowadzą nowe prawo, które na siedem lat wyeliminuje koncern ze starań o pozwolenia na nowe wiercenia u wybrzeży USA.

    * [ Wszystko o wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/wyciek;ropy;w;zatoce;meksykanskiej.html )
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;testuje;nowa;bron;w;walce;z;wyciekiem;ropy,215,0,644055.html) BP testuje nową broń w walce z wyciekiem ropy Koncern przystąpił do pierwszej próby ciśnieniowej nowej kopuły, która ma zatamować wyciek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t96985.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/amerykanski;i;brytyjski;fiskus;straca;na;wycieku;ropy,247,0,643319.html) Amerykański i brytyjski fiskus stracą na wycieku ropy Miliardy wydawane na usuwanie katastrofy, BP odliczy od podatku ).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wycieku;ropy;-;zakaz;wiercen;przy;brzegach;usa,139,0,643211.html) Po wycieku ropy - zakaz wierceń przy brzegach USA Nowy zakaz dotyczy wszelkich wierceń na podmorskim szelfie.
Tagi: bp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz