Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BP traci. Znowu przez wyciek ropy naftowej

0
Podziel się:

Po awarii ropociągu zmniejszyli produkcję o 95 proc. na swym największym polu.

BP traci. Znowu przez wyciek ropy naftowej
(PAP/EPA/US COAST GUARD)
bESxwrNh

Notowane na giełdzie w Londynie akcje koncernu BP straciły na otwarciu 2,5 proc. (ok. 12 pensów) po ujawnieniu, iż koncern zmniejszył produkcję o 95 proc. na swym największym polu naftowym na Alasce.

Na zdjęciu ubiegłoroczna eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon należącej do BP

Cena baryłki ropy w USA zwyżkowała rano o blisko 1 proc., osiągając poziom 89,92 USD.

bESxwrNj

Powodem jest wyciek ropy z liczącego ok. 1300 km rurociągu Trans-Alaska Pipeline System (TAPS), którym dostarczana jest ropa z pola naftowego z zatoki Prudhoe do portu Valdez. Tą drogą dostarczane jest 14-15 proc. produkcji ropy w USA.

Głównymi właścicielami złóż w Prudhoe Bay są: BP, ConocoPhillips oraz ExxonMobil. BP jest głównym udziałowcem konsorcjum eksploatującego TAPS. Rurociąg jest jedynym dostarczającym ropę z Alaski na rynek.

Zamknięcie rurociągu w dłuższym okresie może zaszkodzić zyskom koncernu w okresie, gdy wciąż nie uporał się on ze skutkami katastrofalnego wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej w kwietniu ub.r. Prudhoe Bay jest jednym z najważniejszych złóż eksploatowanych przez BP. Koncern ma także w planach budowę gazociągu.

Innym skutkiem może być przejściowa zwyżka cen benzyny dla kierowców, choć będzie to zależało od tego, jak długo rurociąg będzie wyłączony z użytku. Rurociąg jest nieczynny od soboty. Prudhoe Bay kryje największe złoże ropy w USA.

bESxwrNp

Koncern BP poinformował, że przeciek wystąpił w stacji pomp i uznał awarię za poważną. Zarówno BP, jak i władze federalne USA wszczęły dochodzenie.

Według ocen, Prudhoe Bay produkuje średnio 630 tys. baryłek ropy dziennie, co odpowiada 40 proc. dziennego zapotrzebowania na ropę w Wielkiej Brytanii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t96983.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;oglasza;sukces;wyciek;ropy;zahamowany,168,0,644520.html) BP ogłasza sukces, wyciek ropy zahamowany Wyciek powstrzymano po 85 dniach, 16 godzinach i 25 minutach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/waszyngton;pozywa;bp;za;wielki;wyciek;ropy,53,0,736821.html) Waszyngton pozywa BP za wielki wyciek ropy Koncern już wcześniej odłożył 20 mld dolarów na rekompensaty za katastrofę.
bESxwrNK
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)