Notowania

zamieszki w egipcie
15.02.2011 13:28

Bractwo Muzułmańskie w komisji konstytucji

Powoli kształtuje się sytuacja kraju po gwałtownych zamieszkach w wielu miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Członek Bractwa Muzułmańskiego wszedł w skład powołanej przez egipską Najwyższą Radę Wojskową dziesięcioosobowej komisji, która ma w ciągu 10 dni przygotować nowelizację konstytucji - poinformował kairski dziennik _ Al-Szoruk _.

Według niego, jest to były deputowany do parlamentu, adwokat Sobhi Salih. W ostatnich wyborach w listopadzie ubiegłego roku nie uzyskał jednak mandatu, a Bractwo twierdzi, iż było to skutkiem dokonanych w jego okręgu manipulacji.

Przewodniczącym komisji jest były sędzia Tarek al-Biszri. Nie należy do niej żaden z prawników, którym reformę konstytucji powierzył krótko przed swym ustąpieniem prezydent Hosni Mubarak.

Nowelizacja ustawy zasadniczej dotyczyć ma przede wszystkim warunków wysuwania kandydatur w wyborach prezydenckich, ograniczenia liczby kadencji głowy państwa i nadzorowania procesu wyborczego przez wymiar sprawiedliwości. Na razie nie wiadomo, czy objęłaby również dopuszczenie międzynarodowych obserwatorów na wybory oraz gwarancje tworzenia nowych partii politycznych. Wojskowi chcą w ciągu dwóch miesięcy zorganizować referendum, które zatwierdziłoby lub odrzuciło nowelizację.

Uczestnicy masowych demonstracji, które doprowadziły do ustąpienia Mubaraka, domagali się także odwołania obowiązującego od 1981 roku stanu wyjątkowego i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Liczbę więzionych za przekonania, wśród których jest wielu islamistów, szacuje się na 10 tys.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t130123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/totalna;samowola;swiszcza;kule,217,0,763865.html) "Totalna samowola", "świszczą kule" Polski trener egipskiej kadry szermierki opisuje sytuację w Kairze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t86233.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;zeby;unia;zamrozila;konta;mubaraka,35,0,771619.html) Chcą, żeby Unia zamroziła konta Mubaraka Szwajcaria już zablokowała wszystkie aktywa majątkowe byłego prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t131584.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/20;milionow;egipcjan;zyje;za;dolara;dziennie;dlatego;mubarak;musial;odejsc,178,0,770226.html) 20 milionów Egipcjan żyje za dolara dziennie. Dlatego Mubarak musiał odejść Rząd Egiptu wydaje kilkanaście miliardów dolarów rocznie na dotacje socjalne.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, zamieszki, wojsko, mubarak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz