Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Brat prezydenta Afganistanu podejrzany o korupcję

0
Podziel się:

Dochodzenie prowadzi prokuratura federalna USA.

Brat prezydenta Afganistanu podejrzany o korupcję
(conner395/CC/Flickr)
bESjEPjF

Prokuratura federalna w Nowym Jorku wszczęła dochodzenie przeciw Ahmedowi Karzajowi, bratu prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja. Obserwatorzy przewidują, że może to skomplikować stosunki między Waszyngtonem a rządem w Kabulu.

Ahmeda Karzaja podejrzewa się o korupcję, uchylanie się od płacenia podatków i wymuszanie okupów. Bada się też jego związki z handlem narkotykami - pisze _ Wall Street Journal _.

Ahmed Karzaj, najstarszy brat afgańskiego prezydenta, ma obywatelstwo amerykańskie, a więc podlega jurysdykcji USA. Zaprzecza, jakoby popełnił jakiekolwiek przestępstwo.

bESjEPjH

Karzaj jest biznesmanem posiadającym w USA cztery nieruchomości. Jego majątek ocenia się na 12 milionów dolarów. Ma dom pod Baltimore oraz domy w Kabulu i Dubaju, które wynajmuje.

Administracja amerykańska od dawna ma pretensję do prezydenta Karzaja, że toleruje korupcję i nepotyzm w swoim rządzie i w kręgu najbliższych współpracowników. Zdaniem ekspertów, jest ona czynnikiem osłabiającym poparcie mieszkańców Afganistanu dla jego rządu i przyciągającym niektórych Afgańczyków do talibów.

Zarzuty korupcji powodują napięcia w stosunkach Waszyngtonu z Karzajem. Prezydent starał się ograniczyć niezależność specjalnych jednostek policyjnych powołanych do zwalczania tej plagi i szkolonych przez Amerykanów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t85194.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/klienci;boja;sie;o;pieniadze;bank;centralny;interweniuje,222,0,676574.html) Klienci boją się o pieniądze, bank centralny interweniuje Akcjonariuszem Kabul Bank jest m.in. brat Hamida Karzaja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t110378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/karzaj;chce;sam;rozprawic;sie;z;korupcja,45,0,672813.html) Karzaj chce sam rozprawić się z korupcją Wspólnota międzynarodowa nie będzie już miała wpływu na postępowania korupcyjne.
bESjEPki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)