Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brown: Wysyłajcie do Afganistanu dodatkowych żołnierzy

0
Podziel się:

W styczniu międzynarodowa konferencja poświęcona tej wojnie.

Brown: Wysyłajcie do Afganistanu dodatkowych żołnierzy
(obbino/CC/Flickr)

*Brytyjski premier Gordon Brown ogłosił, że 28 stycznia w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona Afganistanowi. Chce też, by sojusznicy wysłali dodatkowych żołnierzy do tego kraju. *
Tematem konferencji ma być stopniowe przekazywanie afgańskim siłom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w poszczególnych prowincjach, tak by ostatecznie zredukowane mogły zostać zagraniczne wojska.

Obecny w Port-of-Spain sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że po londyńskiej konferencji odbędzie się kolejne spotkanie w Kabulu.

Londyn zapowiedział, że wyśle do Afganistanu dodatkowych 500 żołnierzy, zwiększając liczebność brytyjskiego kontyngentu do 9,5 tys. Wielka Brytania usiłowała przekonać inne kraje, by dosłały do koalicji pod wodzą NATO jeszcze 5 tys. dodatkowych żołnierzy, mających walczyć z talibami i szkolić siły afgańskie.

Oczekuje się, że we wtorek prezydent USA Barack Obama ogłosi decyzję o wysłaniu do Afganistanu ok. 30 tys. dodatkowych ludzi. Obama wahał się ze zwiększeniem liczby żołnierzy przez trzy miesiące - od czasu gdy dowódca sił w Afganistanie gen. Stanley McChrystal ujawnił publicznie swój plan zwiększenia ich liczebności o co najmniej 40 tys. bez uprzedniej konsultacji z prezydentem.

Według czwartkowego _ New York Timesa _, administracja USA stara się skłonić sojuszników z NATO do przysłania 10 tys. dodatkowych żołnierzy, ale może liczyć tylko na połowę tej liczby. _ NYT _ podał, że dodatkowe siły zgodziła się przysłać m.in. Polska, choć nie wiadomo na razie, w jakiej liczbie.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)