Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela: Barroso w centrum unijnego szczytu

0
Podziel się:

Rozpoczął się szczyt UE, na którym Jose Barroso ma zostać ponownie wybrany na szefa KE.

Bruksela: Barroso w centrum unijnego szczytu
(PAP/EPA)

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE, na którym przywódcy mają dokonać politycznego wyboru Jose Barroso na drugą pięcioletnią kadencję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Mają także udzielić prawnych gwarancji Irlandii, by pomóc jej pomyślnie powtórzyć referendum w sprawie Traktatu z Lizbony jesienią.

O ile 53-letni Portugalczyk może być niemal pewien poparcia rządów państw UE (jest jedynym zgłoszonym kandydatem), musi jeszcze zdobyć aprobatę Parlamentu Europejskiego, gdzie ma wielu wrogów - socjalistów, Zielonych, czy nawet część liberałów. Dlatego w programie, który przedstawi w czwartek na szczycie położy nacisk - zgodnie z wysłanymi mediom zapowiedziami - na _ socjalny _ wymiar gospodarki rynkowej UE, protekcjonizm europejskich interesów czy Europę polityczną, _ zdolną reagować _.

Przywódcy podejmą na szczycie jedynie polityczną decyzję, a nie formalną. Zgodnie z ujawnioną francusko-niemiecką propozycją, popartą przez czeskie przewodnictwo w UE, we wnioskach końcowych ze szczytu mają wskazać Barroso z imienia i nazwiska jako pozostającego _ do dyspozycji na drugi mandat w KE _ i _ wezwać przewodnictwo UE do wysondowania liderów politycznych nowo wybranego Parlamentu Europejskiego _. I _ jeśli PE będzie gotów głosować już na lipcowej sesji, to przewodnictwo ma sformalizować decyzję (o wyborze Barroso) _ i wysłać do PE formalny wniosek w sprawie głosowania.

ZOBACZ TAKŻE:

Na szczycie przywódcy mają też przyjąć obiecane w zeszłym roku Irlandii gwarancje prawne (dotyczące neutralności kraju, polityki podatkowej i wyłącznych kompetencji Irlandii w prawie rodzinnym), dzięki którym Irlandczycy mieliby łatwiej zaaprobować traktat z Lizbony w drugim referendum. Nie jest jeszcze pewna forma prawna tych gwarancji, ale wszystko wskazuje na to, że będą one zapisane w prawnie wiążącej decyzji UE lub jednostronnym protokole do Traktatu, którego nie trzeba będzie ratyfikować we wszystkich 27 krajach UE.

Na szczycie wróci też temat kryzysu finansowego i gospodarczego. Uznając, że _ pokazał on potrzebę poprawy regulacji i nadzoru nad instytucjami finansowymi, zarówno w Europie, jak i na świecie _ - jak głosi projekt wniosków ze szczytu - szefowie państw i rządów poprą szybkie ustanowienie europejskiego systemu nadzoru finansowego i zgodzą się na powołanie nowych ogólnounijnych organów proponowanych przez Komisję Europejską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)