Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjscy pracodawcy: obcokrajowcy dobrze pracują

0
Podziel się:

Ponad 70 proc. pracodawców jest zadowolonych z pracy imigrantów.

Brytyjscy pracodawcy: obcokrajowcy dobrze pracują
(PAP/Lech Muszyński)

Ponad 70 proc. brytyjskich pracodawców jest bardzo zadowolonych z zagranicznych pracowników, w tym polskich, których cenią za obowiązkowość i ciężką pracę - wynika z raportu przedstawionego w Brukseli.

Raport dotyczy wpływu migracji zarobkowej na sytuację gospodarczą regionu West Midlands w Anglii. Ale - jak zaznaczył jego współautor David Cragg z lokalnego oddziału organizacji Rada Nauki i Umiejętności - z uwagi na skalę przeprowadzonych badań, daje pojęcie o sytuacji na całym brytyjskim rynku.

_ W ciągu ostatnich czterech lat liczba imigrantów zarobkowych przyjeżdżających co roku do West Midlands uległa podwojeniu i wyniosła w zeszłym roku ok. 48 tys. Polacy stanowią z tego ok. 70 procent. _
Aż 71 proc. ankietowanych pracodawców powiedziało, że jest _ bardzo zadowolonych _ z doświadczeń z imigrantami, 19 proc. _ dość zadowolonych _, zaś niezadowolenie wyraziło tylko 4 proc.

15 proc. pracodawców planuje zatrudnić w przyszłości większą liczbę pracowników z zagranicy, a 27 proc. uważa, że utrzyma ich liczbę na takim poziomie. 53 proc. nie wie na razie, czy zmniejszy, czy zwiększy liczbę zagranicznych pracowników.

56 proc. pracodawców ceni ich przede wszystkim za pracowitość i obowiązkowość. 20 proc. podkreśla rzetelność, zaś dokładność w wykonywaniu obowiązków - 14 proc.

16 proc. brytyjskich pracodawców stwierdziło nawet, że zatrudniło obcokrajowców, bo pracują ciężej niż Brytyjczycy.

Jednocześnie aż 54 proc. pracodawców podkreśla, że problemem jest słaba znajomość angielskiego przez zagranicznych pracowników. To częściowo tłumaczy, dlaczego zwykle są oni zatrudnieni poniżej swoich kwalifikacji - powiedział David Cragg podczas seminarium poświęconego migracji zarobkowej w UE.

ZOBACZ TAKŻE:

Z raportu wynika, że imigranci zarabiają średnio 5,60 funta na godzinę, czyli tylko nieco powyżej minimalnej stawki w wysokości 5,52 funta. Także inne dane potwierdzają, że imigranci pracują na najgorszych stanowiskach: 14 proc. pracodawców stwierdziło, że zatrudniło pracowników z zagranicy, bo Brytyjczycy nie chcieli się tej pracy podjąć. 28 proc. pracodawców podało, że imigranci są do tego rodzaju zajęć _ najbardziej odpowiednimi kandydatami. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)