Trwa ładowanie...
bDSvkkLF

Notowania

Pracodawcy – Wszystkie wiadomości

3
12.04.2021 15:12

GOSPODARKA
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Szczegóły w przyszłym tygodniu

Łączenie firm w większe grupy to jedno z rozwiązań, które ma upowszechnić program szczepień w zakładach pracy - zdradził szef Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Szczegóły powinny być znane na początku przyszłego tygodnia.

12.04.2021 10:24

SZCZEPIENIA
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Wicepremier spotyka się z pracodawcami. Poznamy szczegóły

Firmy nie chcą czekać aż do czerwca na możliwość zaszczepienia pracowników. Namawiają rząd, by ten przyspieszył tę możliwość. W poniedziałek być może poznamy szczegóły.

12
31.03.2021 7:22

EMERYTURA
 / 
Polacy nie chcą iść na emeryturę w czasie epidemii

Mimo epidemii i trudnej sytuacji w firmach pracodawcy nie pozbywają się pracowników, którzy osiągają wiek emerytalny – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

8
29.03.2021 14:53

PRACODAWCY
 / 
Zwolnienia grupowe w Tesco. Ponad 1200 osób pozostanie bez pracy

Ponad 1200 pracowników sieci Tesco może w ciągu następnych kilkunastu miesięcy stracić pracę w wyniku restrukturyzacji firmy. Zmiany wynikają z umowy, na mocy której sieć Netto przejmuje sklepy brytyjskiego giganta.

2
06.03.2021 11:46

PRACA
 / 
Pracownicy chcą podnosić kwalifikacje, ale oczekują wsparcia pracodawców

Pandemia pokazała, że musimy podnosić swoje kwalifikacje. Nie chodzi tylko o dodatkowe szkolenia w dziedzinie, w której już się znamy. Czasami chodzi też o daleko idącą zmianę kierunku kariery, w której to najbardziej pomocne mogą okazać się kompetencje miękkie.

bDSvkkLH
5
01.02.2021 10:33

KORONAWIRUS
 / 
Praca zdalna. Firmy nie dorzucają się do wyższych rachunków pracowników

Pracując z domu, Polacy ponoszą koszty, które w innych okolicznościach obciążałyby pracodawcę. Wyższe rachunki za prąd, wodę, ale też konieczność zaopatrzenia się w kawę czy herbatę. Związki zawodowe są przekonane, że firmy powinny partycypować w tych kosztach. Przedsiębiorcy są sceptyczni. Rozmowy trwają od miesięcy.

130
20.01.2021 15:01

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Co z pracownikami? Duda: wyszły patologie

Przedsiębiorcy otwierają biznesy mimo zakazów. Co z pracownikami? - Z pandemią, która otoczyła nas ze wszystkich stron, wyszły wszystkie patologie na rynku pracy. Umowy śmieciowe, zlecenie czy zatrudnienie na czarno. Nie słyszałem w wypowiedziach tych wszystkich zdesperowanych przedsiębiorców, że zagwarantowali bezpieczeństwo pracowników. Powinni gwarantować nie tylko bezpieczeństwo dla klienta, ale i dla pracownika. "Solidarność" była, jest i będzie przeciwko całkowitemu lockdownowi, mamy nadzieję, że rząd zmieni decyzję - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

103
19.01.2021 11:48

PRACODAWCY
 / 
31 dni urlopu sposobem na kryzys? Związkowcy nie mają wątpliwości

Związkowcy chcą wydłużenia urlopu do 31 dni, z kolei pracodawcy pracy zdalnej na stałe. Rząd we współpracy z biznesem i związkowcami szykuje umowę społeczną, która ma na celu przeprowadzenie Polski przez kryzys "suchą stopą". Czy postulaty związkowców zostaną wzięte pod uwagę?

22.12.2020 9:11

BIZNES
 / 
Ile wart jest człowiek? Po co nam wielopokoleniowe święta i rytuały? Jaką rolę odgrywają w tym pracodawcy przyjaźni rodzinie?

Nie możemy zmienić tego, co się stało. Możemy wziąć odpowiedzialność na siebie i przeprosić tych, którymi powinniśmy się zająć, ale zawiedliśmy – stwierdziła po publikacji historycznego raportu na początku grudnia Premier Danii Mette Frederiksen.

bDSvkkLN
136
19.11.2020 14:35

PROGNOZA
 / 
To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było

W najbliższych miesiącach coraz więcej Polaków przejdzie na bezrobocie - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy będą m.in. restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Eksperci PIE swoje prognozy oparli na danych GUS, które pokazują pogorszenie się sytuacji na rynku pracy.

29
05.11.2020 16:48

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus rozkłada nie tylko służbę zdrowia. Pracodawcy skarżą się na system

Przepełnione laboratoria, opóźnienia w sanepidach i kolejki po teleporadę u lekarza. Efekt? Chorzy w państwowych rejestrach pojawiają się z opóźnieniem. - Nie wiadomo nawet, jak wyliczyć wynagrodzenia - skarżą się pracodawcy. To jednak ma się zmienić.

61
21.10.2020 10:20

DODATEK
 / 
500+ dla pracowników. "Wypracujmy system, a nie kolejne hasło"

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje 500+ dla pracowników, które można będzie przeznaczać na zakup jedzenia. - Wchodzimy w kategorię haseł i bilbordów. Nie jesteśmy w marcu, dziś wiemy, że świat jutro się nie skończy. Mamy czas, by usiąść razem i popracować nad programem - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nie hasła kampanijne, nie kolejne konferencje prasowe "coś tam plus", tylko usiądźmy na kilka dni, zbierzmy rozwiązania, policzmy to i przekażmy przedsiębiorcom. Trzeba wypracować system, a nie hasło - dodał.

64
20.10.2020 21:45

PRACA
 / 
500+ dla pracowników, zwolnione z podatku i składek. Propozycja FPP

Federacja Przedsiębiorców Polskich chce, by rząd zapewnił pracownikom kwotę 560 zł miesięcznie na codzienny posiłek, finansowany dobrowolnie przez pracodawcę. Zdaniem Federacji, kwota powinna być zwolniona z podatku PIT oraz składek ZUS.

bDSvkkLO
6
13.10.2020 18:16

PRACA
 / 
Great Place to Work 2020. Oto najlepsi pracodawcy na świecie

Po raz drugi z rzędu w rankingu na najlepsze miejsce do pracy wygrywa amerykańska spółka technologiczna Cisco. W czołówce są też firmy znacznie lepiej znane w Polsce. Przykład? DHL Express.

10
30.09.2020 12:21

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna. Co z wypadkami i ekwiwalentem? "To są kwestie sporne"

- Mamy projekt resortu pracy i propozycje ze strony pracodawców dotyczące pracy zdalnej. To zapotrzebowanie na uregulowanie tej kwestii wypływa zarówno od strony pracowników, jak i pracodawców - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Joanna Torbe z Bussines Center Club. – Widać, że home office się sprawdził i powinien zagościć w naszym prawie pracy. Są sporne kwestie np. dotyczące wypadków w pracy, bo wiadomo, że pracodawcy chcieliby tę odpowiedzialność jak najbardziej po swojej stronie ograniczać. Jest też temat telepracy, która została w tym nowym projekcie resoru wyeliminowana. Sporna jest także sprawa wypłacania ekwiwalentu za używanie rozmaitych sprzętów w domu. Pracodawcy nie szukają ucieczki od ekwiwalentu, bo przecież i tak wynajmowanie biura kosztuje ich więcej, ale otwartą kwestią pozostaje, czy ta kwota powinna być sztywna, czy indywidualnie ustalana z pracodawcą - dodała.

106
30.09.2020 12:20

PRACODAWCY
 / 
Kolejka spawaczy u notariusza. "To trend, na który skarżą się pracodawcy"

- Obserwujemy, że w Polsce rośnie szara strefa związana z pracownikami z zagranicy, m.in. z Ukraińcami - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – Wnoszą oni nieodpłatne świadczenia na rzecz spółki, które nie podlegają opodatkowaniu i są nieoskładkowane, czyli de facto stają się współwłaścicielami firmy. Efekt jest taki, że u notariuszy ustawiają się kolejki np. spawaczy, którzy nagle stają wspólnikami w spółkach. I nagle takich wspólników w firmie jest kilkudziesięciu. To jest trend, na który pracodawcy się bardzo skarżą, to ogromna część rynku pracy. Tu trzeba szybkich działań, bo mamy już w tej chwili rynek pracy cudzoziemców zepsuty. Pracodawca, który zatrudnia tych samych spawaczy w oparciu o umowy zlecenia, staje się na rynku zupełnie niekonkurencyjny, nie opłaca mu się prowadzić biznesu. Do tego właśnie prowadzą takie praktyki. Dlatego potrzebne są kontrole.

98
30.09.2020 11:24

ZATRUDNIENIE
 / 
Oskładkowanie umów zlecenie. "To zbyt restrykcyjny ruch"

- Pełne oskładkowanie umów zlecenie to nie jest dobry pomysł - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – To uderzy w osoby pracujące w kilku miejscach, które tak naprawdę dorabiają sobie do płacy minimalnej. Uderzy także w przedsiębiorców, u których te osoby pracują, bo wzrosną koszty pracy, a to może doprowadzić do ograniczania zatrudniania. W przypadku zawarcia kilku umów, oskładkowana jest pierwsza umowa, o ile uzyskuje się z niej minimalne wynagrodzenie. Jeśli tak nie jest, oskładkowuje się kolejne umowy. Jeśli są nieprawidłowości związane z tego rodzaju umowami, to powinno się szukać rozwiązania na drodze kontroli, a w likwidowaniu samej instytucji. To zbyt restrykcyjny ruch. Natomiast jeśli poszukujemy środków do zasilenia budżetu, to trzeba popatrzeć na to, jak rośnie szara strefa zatrudnienia i tu szukać pomysłów.

1
30.09.2020 10:49

ZATRUDNIENIE
 / 
Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

- Byłoby dobrze, gdyby ZUS nie podchodził do kontroli umów o dzieło sztampowo, jako do tych, które na pewno są zawierane niezgodnie z prawem - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – Wyjście z takiego podejścia sprawiłoby, że wielu sporów na linii ZUS-pracodawca pewnie dałoby się uniknąć. Natomiast nie może być tak, że pani sprzątaczka czy magazynier są zatrudniani na podstawie umów o dzieło, bo wtedy osoby, które są zatrudniane na umowy zlecenie i umowy o pracę, przestają być na rynku pracy konkurencyjni. W ten sposób doprowadzamy do psucia rynku.