Trwa ładowanie...
bDoTcuwl

Notowania

Pracodawcy – Wszystkie wiadomości

75
22.06.2020 9:03

PRACA
 / 
Nie ma premii, ale jest ubezpieczenie. Pracodawcy zmieniają podejście

Zamiast premii miesięcznej lub kwartalnej - lepsze ubezpieczenie zdrowotne. Tak w ostatnich tygodniach zaczyna myśleć coraz więcej pracodawców. Wszystko po to, by ciąć koszty.

158
18.06.2020 11:17

ZAROBKI
 / 
Płaca minimalna w górę? Wiceminister pracy: jesteśmy za podwyżką

- Od 2015 r. nastąpił znaczny wzrost wynagrodzenia minimalnego w Polsce. To bardzo dobrze, bo dziś z pensją 2,6 tys. zł ludziom dużo łatwiej przetrwać trudny czas - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Alina Nowak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - W najbliższym czasie w ramach Rady Dialogu Społecznego będziemy rozmawiali ze związkami zawodowymi i stroną społeczną o ewentualnej podwyżce. Musimy brać pod uwagę bezpieczeństwo pracowników i możliwości pracodawców. Uważamy, że wzrost wynagrodzenia minimalnego powinien systematycznie następować. Na tę chwile mogę powiedzieć, że kwota 2,6 tys. zł to za mało a 3 tys. zł to za dużo, reszta to kwestia uzgodnień.

5
27.05.2020 7:22

NOWE PRZEPISY
 / 
Praca zdalna to niepłatne nadgodziny? Pracownicy dostaną płaszcz ochronny

Pracownicy skarżą się, że praca zdalna to wydłużony czas pracy. W większości to problem słabej organizacji samych pracowników, w domu mają sporo "rozpraszaczy". Jednak zbliża się tarcza antykryzysowa 4.0, która może objąć pracowników zdalnych dodatkową ochroną, co z kolei może wywołać falę roszczeń wobec pracodawców.

902
25.05.2020 7:07

ZAROBKI W POLSCE
 / 
Płaca minimalna. Miała rosnąć, a może spaść. Firmy nie mają z czego dać podwyżek

Wraca temat pensji minimalnej. Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Jarosław Kaczyński złożył głośną obietnicę: w 2024 roku wzrośnie ona aż do 4 tys. zł, a już w 2021 roku miałaby wynieść 3 tysiące. Ale przez koronawirusa nadchodzi kryzys gospodarczy. Dlatego firmy mówią wprost: to zły czas na podwyżki.

203
22.05.2020 12:16

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
 / 
Dalsze zwolnienie z ZUS, bank godzin, dłuższe umowy okresowe. Biznes chce zmian w tarczy

Zdaniem pracodawców, najgorsze w gospodarce nadejdzie dopiero jesienią. Do tego czasu chcą nowej tarczy, a w niej m.in wydłużenia na kolejne miesiące zwolnienia z ZUS i podatków czy wydłużenia rozliczeń czasu pracy do 24 miesięcy. Związkowcy chcą rozmawiać, ale stawiają twarde warunki.

bDoTcuwn
4
21.05.2020 11:07

PRACOWNICY
 / 
Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

Tarcza antykryzysowa 4.0 zakłada liberalizację przepisów dotyczących wysyłania pracowników na zaległy urlop. Pracodawca będzie mógł zrobić to bez zgody pracownika, termin ma zostać wydłużony, tak, by pracodawcy nie musieli wypłacać pieniędzy za niewykorzystany urlop. - To jest rozwiązanie, które nie krzywdzi pracowników, jest czas, by odpoczęli, a z drugiej strony pomaga pracodawcom. Tego typu rozwiązania, bardzo delikatne, bo mowa tylko o urlopach zaległych, wydaje się, że jest to rozsądne rozwiązanie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

2
21.05.2020 8:05

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Zmiany w urlopach. Gościem prezydent Konfederacji Lewiatan

Dziś w "Money. To się liczy" tematem planowane zmiany w urlopach i niedzielnym handlu. Gościem będzie Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Zapraszamy od 9.15.

104
20.05.2020 13:29

URLOP
 / 
Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiesi obowiązek odbierania zaległych urlopów do końca września

Pracodawca zadecyduje za pracownika, kiedy ten będzie mógł odebrać zaległy urlop. Jeden z zapisów nadchodzącej aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 4.0 zakłada bowiem, że zatrudniony nie musi odebrać wolnego z poprzedniego roku do 30 września.

216
04.05.2020 7:56

SKŁADKI DO ZUS
 / 
Tarcza antykryzysowa. Ulga od składek ZUS powiększa podatek przedsiębiorcy

Pracodawca, który skorzysta ze zwolnienia ze składek na ZUS, nie zaliczy całego wynagrodzenia pracowników do kosztów podatków PIT/CIT. Taką interpretację mechanizmu wprowadzonego przez tzw. tarczę antykryzysową przedstawiła Krajowa Informacja Skarbowa.

bDoTcuwt
4
30.04.2020 11:04

LEWIATAN
 / 
"Tarczoza" antykryzysowa. "To podkopywanie zaufania do systemu"

- Pojawiła nam się tak duża liczba tarcz w różnych miejscach, że mamy do czynienia z "tarczozą" - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Zwraca przy tym uwagę, że "zamiast konferencji prasowych teraz należałoby usiąść 10-14 dni i zastanowić się dokładnie, jak wychodzić z tego kryzysu". Wśród konkretnych rozwiązań proponuje m.in. rozliczanie czasu pracy w okresie 24 miesięcy. - Tak, by w tym roku obniżać wymiar czasu pracy, ale w przyszłym podnieść nawet powyżej 100 procent. Tak, by pracownik per saldo zarobił tyle samo - tłumaczy Witucki. Narzeka również na "wrzutki" ze strony KPRM. - Czym jest opodatkowanie Netflixa czy anulowanie aukcji 5G jak nie załamaniem zaufania biznesu do systemu? - pyta prezydent Konfederacji Lewiatan.

14
27.04.2020 11:36

PANDEMIA
 / 
Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

Koronawirus a bezrobocie. Obecnie jest na poziomie 5,4 proc., to nie dużo. Błąd w systemie? - Nie, to nie jest błąd. To jest konsekwencja tego, jak działa rynek pracy. Mamy 3-miesięczne okresy wypowiedzenia. Część pracowników się nie rejestruje, na przykład Ukraińcy, którzy wracają do kraju. Trudno też było się zarejestrować, bo urzędy pracy nie działały w normalnym trybie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. - Mamy wstępne informacje za kwiecień, stopa wzrośnie, a to się w kwietniu rzadko zdarzało. Wielu informacji jeszcze nie mamy, musimy poczekać - dodał.

24
27.04.2020 11:10

PRACODAWCY
 / 
Koronawirus a bezrobocie. "Wzrost do 10-13 proc. na koniec roku"

Pandemia koronawirusa wywołuje kryzys, który prowadzi do zwiększenia bezrobocia, Polacy boją się masowych zwolnień. - Spodziewamy się, że bezrobocie sięgnie między 10 a 13 proc. na koniec tego roku. Prognoza jest obarczona dużą niepewnością, bo nie wiemy, jak zareaguje rynek pracy, jaka będzie struktura odpływu zatrudnienia, bo część osób przejdzie na emeryturę. Nie wiemy też, jak chętnie przedsiębiorcy będą korzystać z nowej tarczy, która nagradza utrzymanie zatrudnienia. Wzrost bezrobocia jest nieunikniony - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A.

27.04.2020 8:55

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Jak gospodarka radzi sobie z epidemią?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o stan polskiej gospodarki. Gościem będzie Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. W drugiej części o pomocy dla firm poszkodowanych przez koronawirus mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Zapraszamy od 9.15.

bDoTcuwu
8
16.04.2020 10:24

PRACA
 / 
Koronawirus. Polacy boją się utraty pracy i bankructw

Polacy odczuwają strach związany z pandemią koronawirusa. Najbardziej boją się utraty pracy, albo że firma, w której pracują, zbankrutuje.

1
16.04.2020 8:48

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Jak szukać pracy w czasach epidemii?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o polski rynek pracy. Jak zmieniła się oferty pracodawców w czasach epidemii? Jak teraz szukać pracy? O to zapytamy Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj. Zapraszamy od 9.15.

320
15.04.2020 10:15

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
 / 
Koronawirus. Firmy mogą bezprawnie zwalniać, pracownicy w potrzasku

By ratować się przed upadkiem, firmy mogą wręczać wypowiedzenia lub dyscyplinarki. Nic nie zmieni fakt, że są nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Umowa bowiem i tak zostanie rozwiązana i pozwoli przedsiębiorcy na szybką redukcję kosztów związanych z etatami.

7
09.04.2020 14:44

ZPP
 / 
Tarcza antykryzysowa. ZPP apeluje o wsparcie Polaków wracających do pracy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do rządu o zaktualizowanie tarczy antykryzysowej o program, który umożliwi Polakom powrót do pracy. "Bez tego zaprzepaścimy nie tylko pieniądze przeznaczone na pomoc dla firm i pracowników, ale też dorobek 30 lat odbudowy Polski" - ostrzega ZPP.

17
10.03.2020 13:53

RYNEK PRACY
 / 
O zatrudnienie w Polsce będzie najtrudniej od siedmiu lat. Tak wskazuje badanie

Prognoza zatrudnienia na drugi kwartał 2020 roku dla Polski jest na plusie o 2 proc. To najgorszy wynik od siedmiu lat - wynika z badania ManpowerGroup. W nadchodzących trzech miesiącach będzie dużo trudniej znaleźć pracę niż dotychczas.