Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
płyta
19.01.2013 08:02

Bursy, Czycz, Grochowiak. Powstaje płyta z tekstami poetów wyklętych.

Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sidewalk flying/CC/Flickr)

Teksty wierszy polskich poetów wyklętych - m.in. Andrzeja Bursy, Stanisława Czycza, Rafała Wojaczka i Stanisława Grochowiaka - znajdą się na płycie nowohuckiej grupy Wu-Hae. Krążek ukaże się jesienią.

Na płycie będzie kilkanaście utworów. Jej wydanie poprzedzi premierowe wykonanie piosenek podczas wrześniowego koncertu w Nowej Hucie.

_ - Twórczość poetów wyklętych jest dobrze znana. Zaśpiewamy m.in. takie utwory jak "Odrzutowce w zimowym słońcu" Stanisław Czycza, "Moja Piosenka" Rafała Wojaczka, "Sobota" Andrzeja Bursy. Na pewno nie zabraknie mojego ulubionego wiersza Bursy - "Katownie". To utwór o ciemnej stronie ludzkiej natury, o brzydkich budynkach - jednak inspiruje mnie on, lubię jego rytm i rym _ - powiedział lider zespołu, Marcin Nohucki, znany jako Bzyk.

Podkreślił, że przez nagranie płyty członkowie Wu-Hae chcą oddać hołd poetom wyklętym, z którymi w pewnym sensie sami się utożsamiają.

_ - Melodie, które skomponujemy do tekstów, będą miały zdecydowanie rockowy pazur. Fani usłyszą głównie gitary oraz instrumenty klawiszowe. Muzyka będzie żywa i wzmocni przekaz poetyckich tekstów. Nie chcemy, aby słuchacz zasnął podczas słuchania płyty czy koncertu _ - powiedział muzyk. _ Utwory będą o miłości, szaleństwie, nieszczęściu, o wzlotach i upadkach obecnych w życiu poetów wyklętych. Postaramy się uniknąć patosu _ - zaznaczył.

Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym. Często niedoceniani za życia, po śmierci zyskiwali rozgłos i szacunek. Za pierwowzór poety wyklętego uważa się Francois Villona żyjącego w średniowiecznej Francji.

Sam termin _ poeta wyklęty _ pojawił się pod koniec XIX w. i pochodzi od tytułu zbioru esejów Paula Verlaine'a. Do najbardziej znanych poetów wyklętych należą Charles Baudelaire i Arthur Rimbaud, a w Polsce głównie pokolenie'56: Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura, Rafał Wojaczek.

Zespół Wu-Hae tworzy muzykę crossover (łączącą rock, hardcore i muzykę elektroniczną). Grupa istnieje od 1999 r. Jej członkowie są mocno związani z Nową Hutą, z której się wywodzą. Zespół wydał kilka płyt.

Czytaj więcej w Money.pl
Joe Cocker nie chce na emeryturę Angielski piosenkarz Joe Cocker będzie nadal śpiewał i nagrywał płyty. Tym samym dementuje pogłoski mówiące o tym, że przechodzi na emeryturę.
To ich jedyny koncert w Polsce. Grają w Łodzi Brytyjski zespół Muse wystąpi w piątek na jedynym w tym roku koncercie w Polsce w łódzkiej Atlas Arenie.
Bono w Watykanie. Rozmawiał o długach Irlandzki rockman przyjechał, by podziękować Kościołowi katolickiemu za pomoc na rzecz zniesienia zadłużenia najbiedniejszych krajów.
Tagi: płyta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz