Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bush: Istniały tajne więzienia CIA

0
Podziel się:

George W. Bush przyznał, że podejrzani o terroryzm byli przetrzymywani przez CIA poza USA.

Bush: Istniały tajne więzienia CIA
(STEFAN ZAKLIN)

Prezydent USA George W. Bush przyznał wczoraj, że "niewielka liczba" cudzoziemców podejrzanych o terroryzm była przetrzymywana przez CIA poza Stanami Zjednoczonymi.

Administracja USA po raz pierwszy przyznała istnienie tzw. tajnych więzień CIA, które doprowadziły do tarć między USA a niektórymi z ich sojuszników w Europie.

Bush ogłosił, że 14 najważniejszych więźniów podejrzanych o terroryzm zostało przekazanych z tajnych więzień CIA do obozu w eksterytorialnej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, zarządzanego przez amerykańskie ministerstwo obrony.

Prezydent USA nie ujawnił, gdzie mieściły się więzienia. - Lokalizacja i szczegóły pozostaną w tajemnicy, aby nie narażać na niebezpieczeństwo naszych sojuszników - wyjaśnił Bush.

Dziennik "Washingtop Post", który w listopadzie zeszłego roku jako pierwszy ujawnił tajny program amerykańskiego rządu, podał, że znajdowały się w Afganistanie i dwóch krajach Europy Wschodniej. Później organizacja Human Rights Watch poinformowała, że chodzi o Polskę i Rumunię. Rządy obu krajów zdecydowanie zaprzeczyły.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)