Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek jedzie do Libii. PE potrzebuje informacji

0
Podziel się:

Parlament Europejski zastanawia się nad uznaniem Narodowej Rady Libijskiej.

Buzek jedzie do Libii. PE potrzebuje informacji
(photo-service.europarl.europa.eu)

Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział, że aby podjąć decyzję o uznaniu tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej potrzebna jest debata w łonie UE, a także więcej informacji. Dodał, że wybiera się do Egiptu, Tunezji i prawdopodobnie także na granicę Libii.

Buzek opowiedział się natomiast za utworzeniem strefy zakazu lotów nad Libią w celu zapobieżenia bombardowaniom ludności cywilnej w tym kraju, podkreślając, że _ decyzja musi być podjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ tak szybko, jak to możliwe _. Zastrzegł, że mówi we własnym imieniu, a nie całego Parlamentu Europejskiego.

O uznanie tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej jako jedynego przedstawiciela Libii apelowali do Unii Europejskiej w środę jej przedstawiciele, którzy na zaproszenie frakcji liberałów przebywali z wizytą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

_ Jesteśmy bardzo zadowoleni, że odwiedzili PE. To dla nas bardzo ważne, by rozmawiać z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, i tak ich traktujemy - jak jednych z przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Libii _ - powiedział pytany przez PAP Buzek. _ Ale by podjąć decyzję (o uznaniu Rady), potrzebujemy to omówić w ramach UE, by mieć więcej informacji. Każda godzina, nawet pół dostarcza nam nowych informacji i sprawdzamy wiele rzeczy _ - dodał.

Buzek podkreślił, że uznanie - czy też nie - tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej to sprawa, którą zajmuje się szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz Europejska Służba Działań Zewnętrznych, a także ONZ i inne wspólnoty. _ To poważna sprawa i musimy podjąć odpowiednią decyzję; to nie jest takie proste _ - dodał.

Dziś Ashton odmówiła odpowiedzi europosłom, którzy pytali ją o uznanie Rady przez UE. _ To nie brak szacunku wobec tymczasowej Rady, ale nie mogę powiedzieć, co zalecę (przywódcom państw UE na szczycie ws. Libii w piątek); musimy postępować według procedur. Mogę czynić tylko to, co mieści się w moich uprawnieniach. Decyzja należy do państw członkowskich _ - oświadczyła.

Wielu europosłów zdecydowanie apelowało o uznanie Rady. Apel do UE o _ nawiązanie kontaktów z tymczasową Radą Narodową, by zachęcać do przejścia na stronę demokracji w Libii _, co de facto oznacza uznanie tego gremium, znalazł się we wspólnym, przygotowanym przez największe frakcje projekcie rezolucji, którą Parlament Europejski ma przyjąć w czwartek.

_ Będzie bardzo wiele poprawek do rezolucji; poczekajmy do głosowania, aby zobaczyć, jaki będzie wynik _ - zastrzegł Buzek.

Tymczasowa Narodowa Rada Libijska powstała w weekend w Bengazi, na wschodzie kraju. Powstańcza Rada ogłosiła się _ jedynym przedstawicielem Libii _ i poinformowała, że wyznaczyła trzyosobowy komitet kryzysowy z szefem dyplomacji oraz naczelnym dowódcą sił powstańczych.

Buzek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu udaje się z pięciodniową wizytą do Egiptu i Tunezji i _ prawdopodobnie także na granicę Libii _.

_ Chcę jechać na granicę z Libią, zobaczę, co się dzieje. Nie wiemy jednak, czy można tam jeździć, zobaczymy na miejscu. Na razie wiemy na pewno, że odwiedzę te dwa kraje (Egipt i Tunezję) _ - powiedział Buzek. Dodał, że PE chciałby pomóc w organizacji wyborów i wysłać swych obserwatorów do Tunezji i Egiptu - o ile te dwa kraje o to poproszą. _ Tunezja nas poprosi, ale nie jesteśmy pewni, czy Egipt także. Bardzo nam na tym zależy _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t133572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bron;kaddafiego;pochodzi;z;europy,195,0,784067.html) Broń Kaddafiego pochodzi z Europy Największymi europejskimi dostawcami broni do Libii są Włochy i Malta, za nimi uplasowały się Niemcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t80048.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;nie;wkroczy;do;libii;bez;mandatu;onz,60,0,790076.html) NATO nie wkroczy do Libii bez mandatu ONZ Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie przewiduje działań zbrojnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)