Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cameron otrzymał raport ws. afery podsłuchowej

0
Podziel się:

Gdy raport zostanie oficjalnie opublikowany jutro po południu, Cameron wygłosi oświadczenie w Izbie Gmin.

Cameron otrzymał raport ws. afery podsłuchowej
(PAP/EPA)

Premier David Cameron otrzymał raport komisji lorda Levesona kierującego dochodzeniem w sprawie afery podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był należący do Ruperta Murdocha tabloid _ News of the World _ (NotW).

Gdy raport zostanie oficjalnie opublikowany jutro po południu, Cameron wygłosi oświadczenie w Izbie Gmin. Na poniedziałek wyznaczono parlamentarną debatę nad ustaleniami i zaleceniami raportu.

Kiedy Cameron zlecił dochodzenie lordowi Brianowi Levesonowi (po ujawnieniu, że w 2002 roku haker na zlecenie _ NotW _ włamał się do poczty głosowej dziewczynki będącej ofiarą mordu), wyglądało na to, że to prasa i jej praktyki znalazły się pod lupą. Jednak w toku postępowania wyszły na jaw zażyłe stosunki polityków, w tym samego Camerona, z medialnym biznesem.

Kłopotliwym doświadczeniem było dla Camerona odczytanie jego prywatnych wiadomości wysyłanych do Rebeki Brooks, szefowej News International - brytyjskiej filii wydawniczej imperium mediów Ruperta Murdocha, w latach 2000-03 naczelnej redaktor _ NotW _, której w ub. miesiącu prokuratura postawiła zarzuty karne.

Postępowanie ujawniło też bliskie stosunki ówczesnego ministra kultury, mediów i sportu Jeremy'ego Hunta z News Corporation (oficjalna nazwa koncernu Murdocha). Hunt miał zdecydować, czy News Corp. może przejąć pełną kontrolę nad telewizją BSkyB - największą telewizją komercyjną w W. Brytanii. Hunt sprawiał wrażenie, że szedł na rękę Murdochowi, zamiast kierować się interesem społecznym i troską o pluralizm mediów.

Jego specjalny doradca Adam Smith został zdymisjonowany, gdy okazało się, że był w bliskich stosunkach z lobbystą Murdocha - Fredem Michelem i wymieniał z nim e-maile dowodzące osobistej zażyłości.

Stosunek rządu do zabiegów przejęcia BSkyB przez News Corp. był zasadniczym wątkiem dochodzenia. Skandal wywołany przez aferę podsłuchową spowodował, że zabiegi te spełzły na niczym.

W trakcie dochodzenia ujawniono wiadomość wysłaną przez Hunta do Camerona, w której popierał przejęcie BSkyB przez News Corp. Hunt kontaktował się z premierem, zanim formalnie przekazano mu prawo do decydowania w tej kwestii po odebraniu sprawy ministrowi biznesu Vince'owi Cable'owi, niekryjącemu swych zastrzeżeń i wrogiego stosunku do Murdocha.

Izba Gmin głosowała nad wotum nieufności w sprawie Hunta, ale wniosek przepadł. Głosowanie wywołało napięcia w koalicji torysów z liberałami, gdy ci ostatni wstrzymali się od głosu. Obecnie Hunt jest ministrem zdrowia.

Pod ostrzałem krytyki znalazł się sam Cameron, któremu zarzucano błąd polegający na zaangażowaniu byłego redaktora naczelnego _ NotW _ Andy'ego Coulsona (2003-07) w charakterze spin doktora, a następnie dyrektora ds. komunikacji na Downing Street. Cameron przyznał, że Coulson był jego przyjacielem i że mu ufał. Obecnie Coulsonowi przedstawiono dwa zarzuty karne.

Wciągnięty do sprawy został również minister finansów George Osborne, gdy wyszło na jaw, że to on zalecił Cameronowi zatrudnienie Coulsona, ledwie w kilka miesięcy po jego odejściu z _ NotW _ i procesie, w którym reporter gazety i haker zostali skazani za próby włamań do skrzynek głosowych współpracowników królewskiego dworu.

Duże zdziwienie wywołały SMS-y pisane przez Rebekę Brooks do Camerona, dowodzące towarzyskiej zażyłości, w których twierdziła również, że kibicuje Cameronowi politycznie _ nie tylko jako ktoś zaszczycony jego przyjaźnią, ale także dlatego, że łączą ich zawodowe interesy _.

W październiku pytania o charakter stosunków Camerona z Brooks odżyły, gdy wyszło na jaw, że urząd premiera nie przekazał części SMS-ów między nim a Brooks, uznając, że nie dotyczą spraw, które obejmuje dochodzenie lorda Levesona.

Raport Levesona jeszcze przed jego ogłoszeniem budzi ożywione dyskusje i kontrowersje, ponieważ jego zalecenia będą odnosić się do przyszłego modelu regulacji prasy. Wpływowa grupa polityków w liście do Camerona sprzeciwiła się ustawowej regulacji prasy. Cameron zasygnalizował wcześniej, że zalecenia komisji Levesona zamierza wprowadzić w życie.

Czytaj więcej w Money.pl
SMS skompromituje premiera mocarstwa? Była redaktor naczelna _ News of the World _ i _ The Sun _ na krótko przed ustąpieniem z kierowniczej funkcji miała otrzymać od premiera SMS-a z wyrazami otuchy.
"Nienawiść do Tuska przesłania mu wzrok" Lider SLD nazwał postawę Jarosława Kaczyńskiego skandaliczną i działaniem przeciw polskiej racji stanu lub _ działaniem pijanego dziecka we mgle _.
Cameron dostanie "prezent" od UE? Jest propozycja, by na brytyjski rabat złożyły się wszystkie kraje członkowskie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)