Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cameron zawiązał koalicję

0
Podziel się

Konserwatyści przy wsparciu liberałów będą rządzić Wielką Brytanią. Cameron został premierem.

Cameron zawiązał koalicję
(PAP/EPA)
bEpynBsR

Deputowani i kierownictwo partii Liberalnych Demokratów formalnie zaakceptowali porozumienie o zawarciu koalicji rządowej z Partią Konserwatywną. Przywódca liberałów Nick Clegg obejmie stanowisko wicepremiera.

Oprócz funkcji wicepremiera, w koalicyjnym rządzie przypadną liberałom cztery teki ministerialne. Ale nieoficjalne doniesienia sugerują, żeliberałowie uzyskali od konserwatystów również znaczne ustępstwa m. in. w sprawach podatkowych.

Przystali jednak na konserwatywne żądanie cięć w wydatkach rządowych w wysokości 6 mld funtów jeszcze w obecnym roku finansowym. Przed tymi cięciami ostrzegał w kampanii wyborczej były premier i były lider Partii Pracy Gordon Brown twierdząc,iż zaszkodzi to ożywieniu gospodarki.

bEpynBsT

Cięcia na poziomie 6 mld funtów oznaczają, że zaproponowane od najbliższego roku obrachunkowego zwiększenie stawki ubezpieczenia socjalnego dla pracowników zarabiających powyżej 20 tys. funtów rocznie nie zostanie wprowadzone. W toku kampanii wyborczej torysi nazywali ją podatkiem od miejsc pracy.

Konserwatyści mieli też przystać na postulowane przez liberałów odebranie urzędującemu premierowi możliwości określania terminu wyborów w momencie, gdy notowania jego partii sprzyjają mu. Kadencja Izby Gmin pozostanie 5-cioletnia, ale dokładnie będzie wiadomo kiedy upływa.

Innymi tematami rozmów koalicyjnych były m. in. polityka gospodarcza przyjazna środowisku, oświata oraz ordynacja wyborcza.

Z gratulacjami do Camerona, który został premierem po 13 latach rządów Partii Pracy, telefonował prezydent USA Barack Obama. Cameron wraz z żoną otrzymał zaproszenie do złożenia w lecie wizyty w Waszyngtonie. Rozmawiał też przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

bEpynBsZ

Zamierzenia ustawodawcze konserwatywno-liberalnej koalicji zostaną w jej imieniu oficjalnie przedstawione przez królową Elżbietę II w wystąpieniu w Izbie Gmin.

ZOBACZ TAKŻE:

bEpynBtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)