Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Centrum uroczystości Dnia Flagi RP na Placy Zamkowym

0
Podziel się:

Święto to obchodzimy dziś po raz siódmy w naszej historii.

Centrum uroczystości Dnia Flagi RP na Placy Zamkowym
(soylentgreen23/CC/Flickr)

W niedzielę 2 maja - po raz siódmy - obchodzony będzie Dzień Flagi RP. *O godz. 14 uroczyście podniesiona zostanie flaga państwowa na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Przemówienie wygłosi marszałek Bronisław Komorowski. Następnie flagi państwowe mają być wręczane uczestnikom uroczystości.*

Jak podaje MON podczas uroczystości nastąpi również wręczenie flag państwowych i certyfikatów dowódcom wyróżnionych jednostek wojskowych, wieczorem zaś odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego msza św. z okazji tego święta.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

_ Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były _ - tak brzmiała ustawa przyjęta w 1831 roku przez Sejm.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)