Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny energii będą wysokie

0
Podziel się:

Do 2030 roku potrzeby energetyczne świata wzrosną o ponad połowę - wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Ceny energii będą wysokie
(EPA/PAP)

Do 2030 r. potrzeby energetyczne świata wzrosną o ponad połowę. W najbliższych latach ceny energii pozostaną wysokie - wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

- _ Światowy system energetyczny jest coraz bardziej niestabilny. (...) Obecnie największymi konsumentami energii są Chiny i Indie. Do tej pory głównymi konsumentami były USA, Europa i Japonia. Po stronie popytu pojawili się nowi gracze, podobnie jest po stronie podażowej, gdzie dominują narodowe koncerny energetyczne. Zapowiada to nowy ogólnoświatowy porządek energetyczny _ - powiedział dr Fatih Birol, główny ekonomista MAE.

- _ Spadek ceny ropy w najbliższych latach byłby ogromnym zaskoczeniem. Podaż nie wzrasta w stosunku do popytu, to zaś doprowadziło do powstania rynku spekulacyjnego _ - dodał.

Według analiz MAE, wysokie ceny ropy, podwojenie zużycia energii oraz skoncentrowanie zasobów gazu ziemnego w Rosji i Iranie spowodują zwiększenie udziału węgla w produkcji energii. Głównym paliwem pozostanie jednak ropa naftowa.

Zdaniem Janusza Moroza, członka zarządu RWE Stoen, decydujący wpływ na ceny energii w Polsce w najbliższych latach będą miały koszty surowców i koszty pozwoleń na emisję CO2.

- _ Ceny energii na rynku hurtowym już w tym roku wzrosły o 50 proc. w stosunku do 2007 roku (...). Równocześnie polskie kopalnie zapowiadają kolejny wzrost cen węgla. Trudno prognozować cenę energii w Polsce w dłuższym okresie. Aby skutecznie to uczynić należałoby określić kształtowanie kosztów surowców i innych czynników (limity CO2) w długim okresie _ - napisał Moroz.

Unia Europejska planuje uwolnienie cen limitów na emisję CO2 w 2013 roku. Eksperci przewidują, że spowoduje to znaczny wzrost cen energii.

ZOBACZ TAKŻE:

energia
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)