Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiński dysydent może zacząć nowe życie

Chen Guangcheng i jego rodzina są już bezpieczni. Wczoraj wieczorem szczęśliwie wylądowali w Nowym Jorku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chen Guangcheng, n *iewidomy chiński dysydent, który w kwietniu uciekł z aresztu domowego, wczoraj wieczorem wraz z rodziną przyleciał do USA. Samolot linii United Airlines z Pekinu wylądował na lotnisku Newark pod Nowym Jorkiem. *

Chen i jego bliscy nie pojawili się jednak jeszcze w hali przylotów lotniska Newark.

Chen jest zagorzałym krytykiem rządowej polityki jednego dziecka. Po ucieczce z aresztu domowego w kwietniu schronił się w ambasadzie USA w Pekinie. Po kilku dniach ją opuścił i trafił do stołecznego szpitala, gdzie leczył złamaną nogę.

Władze w Pekinie wyraziły niezadowolenie z faktu, że amerykańska placówka udzieliła schronienia aktywiście. W wyniku negocjacji Chiny zgodziły się wyrobić Chenowi i jego bliskim paszporty, aby mogli opuścić kraj, a USA zobowiązały się do jak najszybszego wydania im wiz.

Na początku maja Departament Stanu USA podał, że ten prawnik samouk otrzymał od amerykańskiego uniwersytetu propozycję zatrudnienia.

Chiński rząd dysponuje czarnymi listami, na których według Amnesty International, znajdują się nazwiska kilku tysięcy działaczy zaangażowanych w obronę praw człowieka, wolności wypowiedzi, czy wyznania. Ponadto na świecie żyje aż 6700 uchodźców, którym grozi deportacja do Chin, ponieważ są ścigani przez aparat państwowy za tzw. działalność wywrotową.

Czytaj więcej w Money.pl
Pobili jego przyjaciół. Boi się o siebie Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng powiedział, że w Chinach grozi mu wielkie niebezpieczeństwo.
Dramatyczny apel: Pomóżcie mi i mojej rodzinie Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng powiedział telewizji CNN, że jeśli pozostanie w Chinach, to będzie miał powody, by obawiać się o swe życie.
Poddał się, bo grozili śmiercią jego żony Po sześciu dniach ukrywania się obrońca praw człowieka opuścił ambasadę USA.
Tagi: prawa człowieka w chinach, chen guangcheng, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz