Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Łódź patrolowa znów koło spornych wysp

0
Podziel się:

To już trzynasty taki incydent, od kiedy rząd w Tokio wykupił od prywatnego właściciela kilka wysp Senkaku, które wg Pekinu podlegają suwerenności Chin.

Chiny: Łódź patrolowa znów koło spornych wysp
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)
bETOfIGJ

Chińska łódź patrolowa wpłynęła dziś na krótko na japońskie wody terytorialne w pobliżu spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż przybrzeżna.

Jak precyzuje agencja Kyodo, chińska jednostka wpłynęła na około 10 minut na japońskie wody dziś około południa czasu lokalnego. Z kolei od samego rana trzy inne statki chińskie pływały w strefie tuż przy wodach terytorialnych Japonii.

To już trzynasty taki incydent, od kiedy na początku września rząd w Tokio wykupił od prywatnego japońskiego właściciela kilka wysp z archipelagu Senkaku, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin.

bETOfIGL

Prawa do znacjonalizowanych przez Japonię wysp rości sobie także Tajwan.

Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie wojna o wyspy? Kolejny pokaz siły Chińska marynarka wojenna przeprowadza ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim.
Japończycy użyli armatek w walce o wyspy Sekretarz generalny rządu w Tokio Osamu Fujimura poinformował, że japońska straż wybrzeża użyła armatek wodnych i innych środków, by zmusić tajwańskie jednostki do zmiany kursu.
Rząd wykupi sporne wyspy. Cel: Spokój i... Japoński rząd postanowił wykupić trzy spośród pięciu wysp na Morzu Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Chinami.
bETOfIHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)