Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja żąda wznowienia negocjacji akcesyjnych z UE

0
Podziel się:

Rozmowy Zagrzebia z Brukselą zostały zablokowane przez Słowenię.

Chorwacja żąda wznowienia negocjacji akcesyjnych z UE
(EPA/PAP)

Rozmowy Zagrzebia z Brukselą zostały zablokowane przez Słowenię z powodu braku postępu w rozstrzyganiu sporu granicznego z Chorwacją.

Wznowienie negocjacji akcesyjnych to warunek Chorwacji kontynuowania rozmów w sprawie mediacji w sporze granicznym, zaproponowanej przez UE. Propozycję Brukseli zaakceptował Zagrzeb, lecz Lublana chce jej ulepszenia.

_ - Jeśli słoweńscy przywódcy chcą dłużej rozmawiać (w sprawie rozwiązania zaproponowanego przez Brukselę), proponuję, by natychmiast odblokowali chorwackie negocjacje w sprawie członkostwa w UE i wtedy moglibyśmy kontynuować rozmowy _ na temat szczegółów (brukselskiej) mediacji - oświadczył premier Chorwacji Ivo Sanader (na zdjęciu).

_ - Chorwacja nie będzie ulegała szantażowi _ Słowenii - postawie, która _ nie jest elementem zasad Unii Europejskiej _ - podkreślił premier podczas posiedzenia swego gabinetu.

Spór dwóch byłych jugosłowiańskich republik blokuje negocjacje Chorwacji z UE, bowiem Słowenia - członek Unii ma prawo weta w sprawie takich rozmów.

| Spór Chorwacji ze Słowenią |
| --- |
| Chorwacja i Słowenia od czasu rozpadu Jugosławii w latach 90. spierają się o granice lądowe i morskie na Adriatyku. W celu rozwiązania sporu Komisja Europejska zaproponowała w kwietniu utworzenie prawnej komisji arbitrażowej. KE naciskała wówczas, by zawczasu ustalić pewne zasady, szczególnie jeśli chodzi o gwarancje dostępu Słowenii do pełnego morza. Na początku maja Zagrzeb zaakceptował tę propozycję, lecz Słowenia zażądała poprawek. _ - Propozycja ta została sformułowana wedle zasady "albo albo". Liczymy, że Słowenia ją zaakceptuje i, że odblokuje negocjacje _ - zaznaczył Sanader. Następna konferencja międzyrządowa, podczas której Chorwacja ma nadzieję wznowić negocjacje akcesyjne, została zaplanowana na 26 czerwca - dodał chorwacki premier. Mimo trudności Zagrzeb liczy na zakończenie technicznych negocjacji akcesyjnych do końca 2009 roku i na przystąpienie do UE w 2010 lub 2011 roku. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)