Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co 10. Polak chciałby w święta wyjechać z kraju

0
Podziel się:

77 procent z nas chce zostać w domu.

Co 10. Polak chciałby w święta wyjechać z kraju
(Paha_l/Dreamstime)

77,4% Polaków najchętniej spędziłoby Święta Bożego Narodzenia z rodziną w domu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Zdaniem Ireneusza Krzemińskiego - socjologa z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dane te potwierdzają znaną prawdę, że święta te są kwintesencją rodzinności dla Polaków, do czego pewnych analogii można szukać w kulturze amerykańskiej.

- _ W Stanach Zjednoczonych to właśnie święto dziękczynienia jest odpowiednikiem świą Bożego Narodzenia. To takie najważniejsze, symboliczne święto Polaków _- mówi prof. Krzemiński.

POSŁUCHAJ IRENEUSZA KRZEMIŃSKIEGO:

Ireneusz Krzemiński uważa, że rodzinne świętowanie jest przejawem więzi duchowej łączącej Polaków. - _ W ogóle święta katolickie, chrześcijańskie są takim uosobieniem naszego ducha wspóónoty _ - przekonuje profesor.

POSŁUCHAJ IRENEUSZA KRZEMIŃSKIEGO:

Z rodziną, na przykład w górach, chciałoby spędzić święta 10,6% rodaków , a w ciepłych krajach również z najbliższymi 10,2%. Gdyby spróbować znależć wspólny mianownik dla tych , którzy opowiadają się za takim rozwiązaniem, to pewnie należałoby wziąć pod uwagę uwarunkowania związane z wiekiem - uważa Ireneusz Krzemiński.

- _ Podejrzewam, że to zależne od wieku tych ludzi, pewnie więcej młodych chce wyjechać rodziną w ciepłe kraje, czy góry. Ale do końca nie wiadomo, bo kategoria starszych ulega niezwykłej przemianie. Starsi czują się znacznie młodsi niż kilka, kilkanaście lat temu _ - mówi profesor.

POSŁUCHAJ IRENEUSZA KRZEMIŃSKIEGO:

Tylko 0'6% Polaków chciałoby wyjechać w okresie świąt ze znajomymi na przykład w góry, a 1,2% do ciepłych krajów. To jeszcze jeden dowód na to ,że w okresie świąt najważniejsze dla Polaków są dom i rodzina .

KOMENTARZE
(0)