Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co z gazociągiem? Minister skarbu dementuje

0
Podziel się:

- Nie widzimy przestrzeni do zagospodarowania nowych źródeł gazu - powiedział na specjalnej konferencji Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Co z gazociągiem? Minister skarbu dementuje
(Adam Guz/Reporter)
bEUfTtyt

- Nie widzimy przestrzeni do zagospodarowania nowych źródeł gazu - powiedział Mikołaj Budzanowski, minister skarbu na konferencji prasowej. - Nie ma podpisanej umowy o budowie gazociągu, który biegłby przez Polskę - tak szef resortu skarbu komentuje z** **amieszanie dot. memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki zapowiedział na 23.00 briefing prasowy na lotnisku wojskowym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Chce się spotkać z dziennikarzami po wizycie w Sankt-Petersburgu, gdzie na szczycie państw bałtyckich ma rozmawiać z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

- Zamierzam szybko wyjaśnić tę sprawę i uciąć wszelkie spekulacje - powiedział w rozmowie z Money.pl Janusz Piechociński.

bEUfTtyv

Wicepremier i minister gospodarki zamierza się dowiedzieć, czy zamiary Rosjan są poważne, czy może chodzi o element rozgrywki pomiędzy Moskwą, a Kijowem.

Dziś agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. EuRoPol Gaz poinformował, że podpisany dokument to _ memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji inwestycji. Nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów.

_ - Domagamy się, aby najbliższe posiedzenie Sejmu było uzupełnione o punkt, w którym premier przedstawi swoje stanowisko na temat tej bardzo niepokojącej informacji _ - powiedział poseł Dawid Jackiewicz (PiS) na konferencji w Sejmie.

_ - Po doświadczeniach ostatnich tygodni, po tym co dzieje się w obszarze zarządzania majątkiem państwowym, czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa _ - podkreślił. Jackiewicz poinformował, że propozycję złożenia wniosku o wotum nieufności wobec ministra Mikołaja Budzanowskiego przedstawi na najbliższym posiedzeniu komitetu politycznego PiS.

bEUfTtyB

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m266624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;juz;podpisal;i;chce;budowac;w;polsce;premier;nic;o;planach;rosjan;nie;wie,208,0,1282256.html) *Gazprom już podpisał i chce budować w Polsce. Premier nic o planach Rosjan nie wie * _ Decyzje Gazpromu, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki. _ - Oburzające jest to, że jeszcze wczoraj o godzinie 17 minister Budzanowski na posiedzeniu komisji skarbu twierdził, że nie chodzi o budowę Jamału 2, że nie ma takich planów, są one nieuzasadnione, nazywał je wirtualnymi pomysłami, twierdził, że nie ma takiego porozumienia i takiego porozumienia być nie może bez zgody rządu. Okazuje się, że nie ma żadnej kontroli nad spółkami skarbu państwa _ - powiedział Jackiewicz.

_ - Rzeczą niebywałą jest, że poza wiedzą rządu podejmowane są decyzje dotyczące obszaru bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Wygląda na to, że minister Budzanowski, pani prezes PGNiG, nie ma kontroli nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach. Kompletnym niezrozumieniem strategicznego interesu państwa jest brak wiedzy ze strony premiera Donalda Tuska o tej inwestycji _ - powiedział Jackiewicz.

Według posła PiS Polska nie powinna akceptować budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, ponieważ utrudni to dywersyfikację dostaw gazu do Polski i Europy oraz pogłębi monopol Gazpromu.

_ - Nie ma w tym żadnego zysku dla strony polskiej. Przypomnę, że od 2010 roku w wyniku negocjacji kontraktu jamalskiego strona polska dobrowolnie zrezygnowała z wielusetmilionowych opłat na rzecz Polski za transfer gazu przez Jamał 1 _ - zaznaczył.

bEUfTtyC

_ - Nie jest w naszym interesie stworzenie warunków do takiej infrastruktury gazowej, która jeszcze bardziej wpędza w problemy na przykład Ukrainę, pogłębia jej uzależnienie od Federacji Rosyjskiej _ - dodał.

Tusk powiedział dziś rano dziennikarzom w Sejmie, że strategicznie rzecz biorąc nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego. W czasie briefingu premiera pojawiły się agencyjne informacje, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Na pytanie dziennikarzy o te doniesienia szef rządu odparł: _ muszę sprawdzić te informacje _. I dodał: _ ja nic nie wiem, nie komentuję czegoś, o czym mało wiem _. Dopytywany powiedział: _ decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki _.

Czytaj więcej w Money.pl
To się Rosji nie opłaca, ale Unię osłabi Projekt gazociągu South Stream, którego budowa rozpoczęła sie w grudniu, jest dla Rosji ekonomicznie nieopłacalna.
Tusk: Ja nic nie wiem, nie komentuję _ Dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki i bardzo chcemy, zgodnie z przepisami unijnymi, aby kwestie gazowe były wolne od polityki -_ oświadczył premier. _ _
Gazprom już podpisał i chce budować w Polsce. Premier nic o planach Rosjan nie wie _ Decyzje Gazpromu, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki. _
bEUfTtyW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)