Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czas na "Nowoczesną Polskę" Palikota

0
Podziel się

Ruch ma walczyć między innymi o rozdział państwa od kościoła i równe pensje dla obu płci.

Czas na "Nowoczesną Polskę" Palikota
(PAP/Paweł Kula)
bEisRJmd

Janusz Palikot twierdzi, że chęć wstąpienia do tworzonego przez niego stowarzyszenia _ Nowoczesna Polska _ zadeklarowało 8 tysięcy osób.

Palikot zapowiada, że tworzony przez niego ruch wystawi kandydatów w najbliższych wyborach parlamentarnych. _ - 3800 przyjęło zaproszenia na jutrzejszy kongres, a 550 - chęć zadania pytania _ - wylicza poseł PO.

POSŁUCHAJ JANUSZA PALIKOTA:

Janusz Palikot podkreślił, że decyzja o utworzeniu ruchu była najtrudniejszą w jego życiu politycznym. Zapowiada, że do końca roku powstaną regionalne struktury _ Nowoczesnej Polski _.

bEisRJmf

Wymienił też trzy z piętnastu postulatów, które będzie przedstawiał jego ruch. Są to: zakaz uczestniczenia duchownych w świeckich uroczystościach państwowych, jawność wszystkich dokumentów urzędowych oraz równa pensja dla mężczyzn i kobiet.

Kazimierz Kutz, Andrzej Person, Stanisław Żmijan, Henryka Strojnowska - tych polityków PO Palikot zaprosił na kongres swojego Ruchu Poparcia. - _ Udział w kongresie to działanie na szkodę PO _ - ostrzega Tomasz Tomczykiewicz.

Palikot pytany kogo z PO zaprosił na kongres, odparł, że tych, którzy _ nalegali, aby dostać zaproszenie, kokietowali, że są dotknięci, iż go nie dostali . - To jest niewielka grupa ludzi, parę osób. Jeśli dzisiaj powiem (kogo zaprosiłem), to będą mieli całą noc telefony od Grasia, żeby nie przychodzili. Po co im to _ - powiedział Palikot.

bEisRJml

Żmijan potwierdził, że na kongres przyjdzie. - _ Jestem jednym z zastępców Janusza Palikota, poparłem jego kandydaturę na szefa regionu. Chciałbym dowiedzieć się z pierwszej ręki, na czym ten jego projekt polega. Na razie wiem tyle, co piszą media. Trzeba wysłuchać Janusza Palikota. Ja oczywiście nie zmieniam swojego zdania, że Janusz powinien zostać w Platformie. Na prawo mamy Jarosława Gowina, na lewo Palikota, jest to wartość dodana dla PO, nie warto z tego rezygnować _ - powiedział wiceszef lubelskiej PO.

Żmijan nie spodziewa się, żeby Palikot ogłosił w sobotę, iż zakłada własną partię. - _ Jestem przekonany, że tego nie zrobi. Wielokrotnie mówiłem Januszowi, że to nie czas na takie projekty na scenie politycznej. Mamy dużo do zrobienia w Platformie _ - powiedział. Żmijan ocenił też, że jeśli Palikot założy nie partię, a stowarzyszenie, to na pewno nie zaszkodzi ono PO.

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz ocenia, że jeśli członkowie Platformy pójdą na kongres Palikota, to zadziałają na szkodę partii. _ - Kazimierz Kutz nie jest członkiem Platformy, więc w tym zakresie może oczywiście robić co chce. Co do kolegi Żmijana, to jego pojawienie się na tym kongresie byłoby nierozsądne. Rozumiem, że jest mocno związany z Palikotem i to może nim powodować, ale i tak odradzałbym mu pójście na kongres _ - powiedział Tomczykiewicz.

bEisRJmm

Jak dodał, ruch Palikota _ ma za zadanie utworzyć partię polityczną _. _ - Siłą rzeczy członek partii, który pokazuje się na kongresie inaugurującym inne ugrupowanie polityczne, okazuje swoją nielojalność wobec koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej - _podkreśla.

Pytany o ewentualne konsekwencje udziału w kongresie dla członków PO Tomczykiewicz odparł, że konsekwencją, nawet jeśli nieformalną, będzie _ niechęć do osób, które szkodzą Platformie _.

Żmijan pytany, czy czuje się nielojalny, zaprzecza. _ - Każdy ma oczywiście prawo do swoich ocen, ale uważam, że nie ma mowy o żadnej nielojalności. Ja jestem niezmiennie przy Platformie. Nie deklarowałem - i nie deklaruję - chęci udziału w tym stowarzyszeniu, nikt mnie tam też nie zaprasza _ - podkreślił.

Mirosława Nykiel, rzecznik dyscypliny klubowej powiedziała, że nie ma żadnych informacji, aby ktokolwiek z PO wybierał się na kongres: _ Nie sądzę, żeby ktokolwiek tam poszedł, ale każdy poseł odpowiada za siebie. Wie też, jak to może być odbierane _.

bEisRJmn

Pytana o ewentualne konsekwencje Nykiel podkreśla, że wiele zależy od deklaracji, jakie złożą osoby, które pójdą na kongres. - _ Zobaczymy co się stanie, wtedy będziemy się zastanawiać, nie uprzedzajmy faktów _ - podkreśliła.

Senator Andrzej Person na kongres się nie wybiera. _ - Czy dostałem zaproszenie? Nie chcę skłamać - musiałbym się dowiedzieć, bo mam kilka biur. Pewnie dostałem. Mam wrażenie, że dostałem na pewno. Utrzymujemy z Januszem kontakty towarzyskie, może nie bardzo bliskie, ale dosyć bliskie. Ale na kongres się nie wybieram, chociaż prywatnie Janusza bardzo lubię _ - powiedział Person.

Tłumaczył, że Palikot _ towarzysko _ jest mu bliski: _ Odpowiada mi jego narracja, sposób myślenia. Natomiast jeśli chodzi o politykę, to wydaje mi się, że to nie jest dobre działanie dla Platformy. - Uważam, te takie działania szkodzą PO, a nie pomagają _ - ocenił.

Zaproszenie od Palikota dostała też wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska, ale na kongresie jej nie będzie. _ - Zaproszenie dostałam, ale nie wybieram się, bo tak się składa, że dzisiaj i jutro obchodzimy 90-lecie urzędu wojewódzkiego. Zupełnie nie mogę pójść _ - powiedziała Strojnowska.

bEisRJmo

Dodała, że darzy sympatia Palikota, ale odradzałaby mu zakładanie własnej partii. _ Sympatia dla Janusza - tak, ale ja jestem w PO. - Uważam, że ma sens poruszanie przez niego wielu problemów, natomiast odradzałabym mu zakładanie własnej partii. PO jest sensowną partią, ma dużo do zrobienia i dobrą pozycję, aby to zrobić. Warto, żeby było nas w tym miejscu i momencie jak najwięcej _ - oceniła Strojnowska

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t20247.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;atakuje;palikota;narusza;dobra;schetyny,19,0,684819.html) Pitera atakuje Palikota: _ Narusza dobra Schetyny _ Poseł PO zarzucił marszałkowi Sejmu używanie służb specjalnych do walki politycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t20400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;palikot;to;nie;problem;sld;a;po,254,0,682494.html) Napieralski: Palikot to nie problem SLD, a PO Szef SLD nie boi się konkurencji ze strony nowego ugrupowania posła PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t20330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kalisz;idzie;do;palikota;robie;to;co;chce,186,0,682426.html) Kalisz idzie do Palikota: _ Robię, to co chcę _ Poseł SLD wybiera się w najbliższy weekend na kongres ruchu Poparcia Palikota.
bEisRJmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)