Notowania

pokojowa nagroda nobla
08.10.2010 06:18

Dla kogo pokojowy Nobel? Dziś decyzja

O nagrodę ubiega się 237, są wśród nich chińscy dysydenci w tym Liu Xiaobo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(voanews.com/Wikipedia)

Dziś przed południem, w Oslo, Norweski Komitet Noblowski ogłosi nazwisko tegorocznego laureata nagrody pokojowej. W tym roku o nagrodę ubiega się wielu kontrowersyjnych kandydatów. Są wśród nich chińscy dysydenci, w tym intelektualista Liu Xiaobo (na zdj.), skazany na 11 lat więzienia za działalność wywrotową.

O tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla ubiega się 237. kandydatów, z czego 38 to organizacje. Laureata poznamy dziś przed południem.

Otrzymanie tego zaszczytnego wyróżnienia szczególnie dla organizacji jest wydarzeniem zmieniającym sposób jej postrzegania - wyjaśnia Wojciech Makowski z Amnesty International, która otrzymała pokojowego Nobla w 1977 roku.

Po otrzymaniu wyróżnienia gwałtownie wzrosła liczba członków Amnesty International obecnie należą do tej organizacji 3 miliony osób. Wojciech Makowski podkreśla, że Pokojowa nagroda Nobla to nie tylko wyróżnienie ale też i ogromne zobowiązanie.

Laureat dostanie 10 milionów koron szwedzkich. W ubiegłym roku pokojowego Nobla otrzymał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Lista kandydatów tradycyjnie jest utrzymywana w tajemnicy, ale na przednoblowskiej _ giełdzie _ pojawiają się nazwiska faworytów. Są wśród nich chińscy dysydenci, w tym intelektualista Liu Xiaobo, skazany na 11 lat więzienia za działalność wywrotową.

Był on współautorem tzw. Karty 08, czyli apelu grupy intelektualistów o zniesienie systemu jednopartyjnego w Chinach. Nominowana jest również organizacja Memoriał oraz jedna z jej przedstawicielek - Swietłana Gannuszkina, za obronę swobód w Rosji. Wśród kandydatów znalazły się trzy osoby, którym przypisuje się zasługę stworzenia internetu: Amerykanie Larry Roberts i Vint Cerf oraz Brytyjczyk Tim Berners-Lee. Powstanie internetu otworzyło możliwość pojawienia się takich stron jak Twitter, który odegrał istotną rolę podczas manifestacji opozycji w Iranie.

Tagi: pokojowa nagroda nobla, liu xiaobo, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz