Notowania

Przejdź na
trotyl
27.06.2013 16:32

Donald Tusk o komunikacie NPW: To koniec awantury trotylowej

Oto, jak premier komentuje dzisiejszy komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej w sprawie materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

- _ To koniec awantury trotylowej _- powiedział Donald Tusk, komentując komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej mówiący, że biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M.

_ - Dzisiaj kończy się awantura trotylowa. Awantura, która dała pretekst wielu politykom do formułowania najcięższych oskarżeń _ - powiedział premier, który właśnie przebywa w Brukseli na szczycie UE.

Premier dodał, że _ nie było żadnego wybuchu, był wybuch niechęci i agresji, wybuch ciężkich oskarżeń pod adresem m.in. polskiego rządu _.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M.

Szef prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg podkreślił, że ze sprawozdania biegłych wynika, iż w próbkach z wraku nie stwierdzono _ obecności pozostałości materiałów wybuchowych lub produktów ich degradacji _.

Próbki pobrane z wraku tupolewa trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Zbadano łącznie 258 próbek - 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku.

Szef WPO powiedział też, że biegli nie mają wątpliwości, iż próbki pobrane z wraku Tu-154M przekazano z Rosji nienaruszone.

Sprawa badania tych próbek stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet mówi, co ze śladami ze Smoleńska Prokurator generalny ujawnia kulisy, powstania informacji o trotylu i nitroglicerynie w Tupolewie.
Na wraku TU-154 nie wykryto materiałów wybuchowych Prokuratura otrzymała sprawozdanie biegłych dotyczące badań próbek z wraku tupolewa.
Donald Tusk popełnił przestępstwo? Parlamentarny zespół ds. zbadania katastrofy TU-154M skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera.
Tagi: trotyl, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz