Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dorn i Jurek rozpoczynają stałą współpracę

0
Podziel się

Politycy chcą wspólnie stworzyć w Polsce szeroki obóz republikański.

Dorn i Jurek rozpoczynają stałą współpracę
(PAP/Radek Pietruszka)
bEhDxrcl

Ludwik Dornprzekonuje, żeMarek Jurekto osoba, która jako prezydent, może doprowadzić do zakończenia _ wojny _ w polityce.

_ - Przed nami długi okres pracy na rzecz tego, żeby zrekonstruować polskie życie publiczne, żeby stworzyć szeroki obóz republikański, który będzie odgrywał z jednej strony w polityce polskiej rolę dynamizującą, pokazując zasadnicze cele, które trzeba zrealizować w życiu publicznym, a z drugiej strony rolę stabilizującą _ - mówił Jurek.

Jak zaznaczył, wraz z Dornem doszli do punktu, w którym postanowili publicznie zakomunikować zbieżność swoich poglądów.

bEhDxrcn

Dorn udzielił Jurkowi poparcia w wyborach prezydenckich. Kilka dni wcześniejwezwał kandydata PiS na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego i Jurka do złożenia zobowiązań w kilku kluczowych dla niego kwestiach- m.in. zawetowania podwyższenia podatków, przeciwstawienia się członkostwu Polski w strefie euro, doprowadzenia do wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu - i od odpowiedzi kandydatów, uzależnił swe poparcie dla któregoś z nich.

_ - Nie jest tak, że pan marszałek Jurek w stu procentach zaakceptował moje postulaty, ale zaakceptował je w tak dużej mierze i zakresie, że umożliwia to od strony programowej poparcie kandydatury Marka Jurka na prezydenta _ - oświadczył Dorn.

W jego ocenie, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z _ polityczną zimną wojną domową _. Według niego, podstawowym zadaniem nowego prezydenta będzie doprowadzenie do jej końca, a skutecznie będzie mógł to zrobić właśnie Jurek.

_ - To jest oferta dla tych, którzy nie chcą stawać pod sztandarami wojny domowej, poszukują wiarygodnego człowieka, polityka, który tę wojnę domową zakończy _ - przekonywał Dorn.

bEhDxrct

Według niego, nawet jeśli Jurkowi nie uda się zdobyć fotela prezydenckiego, to warto, aby ci, _ którzy chcą kresu wojny domowej i pokoju wewnętrznego, wyszli z tej kampanii silniejsi niż w nią weszli _. Ocenił też, że Marek Jurek jest człowiekiem, który jest w stanie przywrócić _ elementarne podstawy współpracy politycznej w Polsce _.

Podczas konferencji politycy przekazali sobie listy, w których piszą o współpracy. Jurek podkreśla, że na początku XXI wieku Polska stoi przed ogromnymi wyzwaniami i szansami. _ - Dominujące dziś partie nie potrafią stworzyć polityki na miarę wykorzystania tych szans. Konieczna jest moralna i polityczna rekonstrukcja życia publicznego _ - wskazał.

Z kolei Dorn zwrócił uwagę, że narodowa reakcja na tragedię smoleńską doprowadziła - jak ocenił - do ożywienia związku Polaków z Rzeczpospolitą, wielkiego demokratycznego poruszenia oraz rehabilitacji polityki. _ To tworzy nowe wyzwania _ - napisał Dorn.

Dorn, były polityk PiS, w ostatnim czasie działacz Polski Plus, nie poparł stanowiska władz tej partii, które udzieliły wsparcia w wyborach prezydenckich kandydatowi PiSJarosławowi Kaczyńskiemu. W związku z tym zrezygnował z członkostwa w Polsce Plus.

bEhDxrcu
bEhDxrcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)