Notowania

katastrofa w smoleńsku
07.09.2010 17:44

Dostaliśmy kolejne dokumenty w sprawie Smoleńska

Tym razem są to materiały dotyczące kontrolerów lotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie przekazał dziś Polakom dokumenty dotyczące kontrolerów lotów z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, którzy pracowali tam 10 kwietnia - w dniu katastrofy Tu-154M.

Dokumenty wręczono akredytowanemu przy MAK przedstawicielowi Polski, pułkownikowi Edmundowi Klichowi. Dokumentacja liczy około 80 stron. Wśród przekazanych materiałów są dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz poziom wyszkolenia ogólnego i specjalistycznego kontrolerów lotów.

Materiały te zostaną dostarczone do Warszawy w środę pocztą dyplomatyczną razem z wręczonymi pułkownikowi Klichowi poprzedniego dnia dokumentami dotyczącymi remontu kapitalnego, jaki polski Tupolew przeszedł w drugiej połowie 2009 roku w zakładach lotniczych Awiakor w Samarze.

Wśród przekazanych w poniedziałek Klichowi materiałów były też protokoły z eksperymentu, który przeprowadzono na symulatorach lotu na podmoskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W jego ramach zmodelowano podejście Tu-154M do lądowania w Smoleńsku z uwzględnieniem warunków pogodowych, które panowały tam 10 kwietnia.

Cała ta dokumentacja trafi do Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Warszawie, która niezależnie od MAK oraz prokuratur obu krajów wyjaśnia przyczyny i okoliczności katastrofy polskiego samolotu. Jej pracami kieruje minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

MAK podał dziś,że przygotowuje już dla Polski kolejną porcję dokumentów. Niewykluczone, że ich przekazanie nastąpi już w przyszłym tygodniu. Na razie nie wiadomo, co się znajdzie wśród tych materiałów.

W lipcu Edmund Klich wystosował pismo do władz Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, w którym poprosił o udostępnienie różnych dokumentów z prac MAK. W sierpniu ponowił swój wniosek. Przedstawicielowi Polski przy MAK chodzi m.in. o dokumentację lotniska w Smoleńsku, raport z oblotów technicznych tego lotniska, zapis rozmów z wieży kontroli lotów w dniu katastrofy i protokoły przesłuchań świadków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t80069.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;broni;grasia;jest;nadzwyczaj;delikatny,111,0,671599.html) Premier broni Grasia: Jest nadzwyczaj delikatny PiS chce ukarać rzecznika rządu za ironiczną wypowiedź na temat katastrofy pod Smoleńskiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;pisza;koncowy;raport;w;sprawie;smolenska,45,0,671021.html) Rosjanie piszą końcowy raport w sprawie Smoleńska Przekazali nam dokumentację remontu prezydenckiej maszyny. Klich: Na 20 metrach samolot nie mógł się poderwać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t109865.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratorzy;blizej;prawdy;o;smolenskiej;tragedii,106,0,669290.html) Prokuratorzy bliżej prawdy o smoleńskiej tragedii? Mają film, dzięki któremu być może uda się zidentyfikować wchodzących do kokpitu TU-154M.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, miller, rosja, katastrofa, dokumenty, prokuratura, mak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz