Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
clinton hillary
20.10.2010 13:48

Dwaj Amerykanie staną przed irańskim sądem

Hilary Clinton ma nadzieję, że władze tego kraju uwolnią obywateli USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dwaj amerykańscy obywatele, zatrzymani od ponad roku w Iranie, staną przed sądem - poinformował w środę irański minister bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych Hejdar Moslehi.

_ - Przekażemy wymiarowi sprawiedliwości wszelkie dowody, jakie mamy _ - dodał minister. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała dziennikarzom, że słyszała, iż Shane Bauer i Josh Fattal, staną przed sądem 6 listopada. Wyraziła przy tym nadzieję na uwolnienie Amerykanów.

Fattal i Bauer to amerykańscy turyści, którzy przypadkowo przekroczyli granicę irańsko-iracką i są przetrzymywani w więzieniu teherańskim Evin od końca lipca 2009 roku.

W połowie września irańskie władze zwolniły z więzienia ich przyjaciółkę, również Amerykankę, Sarę Shourd, która aresztowano wraz z Fattalem i Bauerem. Według rodzin amerykańskich turystów, odbywali oni wędrówkę po górach północnego Iraku, kiedy zostali zatrzymani. Całą trójkę oskarżono o szpiegostwo, co według władz USA jest zarzutem bezpodstawnym.

Za Shourd została wpłacona kaucja 500 tys. dolarów. Wymagane do zwolnienia dokumenty bankowe zostały przekazane urzędnikom ambasady Szwajcarii, gdyż państwo to reprezentuje w Iranie interesy USA. Waszyngton i Teheran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;wypuscil;z;wiezienia;obywatela;usa,73,0,694089.html) Iran wypuścił z więzienia obywatela USA Amerykanin spędził tam ponad dwa lata, chociaż nigdy nie został formalnie oskarżony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t77926.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cia;jednak;torturowala;wieznia;w;polsce,166,0,672166.html) CIA jednak torturowała więźnia w Polsce Dwaj agenci przystawiali mu do głowy lufę broni i straszyli wiertarką.
Tagi: clinton hillary, usa, obywatele, więźniowie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz