Mieszkańcy Chicago już dzisiaj rozpoczęli obchody dnia św. Patryka. Święto patrona Irlandii obchodzone jest na całym świecie 17 marca. Tradycyjnie na kolor zielony zabarwiono przepływającą przez centrum Chicago rzekę o tej samej nazwie.
Na zdjęciu parada z okazji dnia sw. Patryka w Nowym Jorku
Dziś odbyła się też Zielona Parada organizowana przez środowiska irlandzkich imigrantów. Podobne parady z okazji obchodów dnia patrona Zielonej Wyspy zorganizowano także w innych amerykańskich miastach.
- _ Dokładnie 51 lat temu rozpoczęliśmy pierwsze eksperymenty z barwieniem rzeki Chicago na zielono. W zależności od pogody kolor może się utrzymywać nawet przez kilka dni _ - powiedział Mike Butler, który od 1962 roku nadzoruje ekipę pracującą przy zabarwianiu rzeki z okazji dnia św. Patryka.
Specjalne barwniki wrzucane są do wody z łodzi, jednak szczegóły całego procesu barwienia, w tym receptura barwników, utrzymywane są w tajemnicy. Wiadomo tylko, że metoda barwienia jest bezpieczna dla ekosystemu rzeki i zaakceptowana przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Ekipy barwiące rzekę Chicago utrzymują, że _ zielona wstęga dociera z Chicago do Irlandii _. Wyjaśniają, że zabarwione wody rzeki Chicago docierają do rzeki Illinois, a potem do Missisipi, następnie do Zatoki Meksykańskiej i przez Ocean Atlantycki do Morza Irlandzkiego.
Tegoroczna parada w Chicago odbyła się w zupełnie innych warunkach niż przed rokiem, kiedy piękna pogoda przyciągnęła ok. 2 mln osób. Tym razem temperatura sięgała zaledwie 3 stopni Celsjusza, wiał zimny wiatr, a synoptycy ogłosili, że tegoroczne obchody dnia świętego Patryka w Chicago były najchłodniejsze od ośmiu lat.
Obchody święta patrona Irlandii będą trwać przez cały weekend. Przeniosą się do barów i pubów, w których tradycyjnie podawane będzie piwo, także zabarwione na zielono.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Protesty w Irlandii. Nie chcą oszczędności Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w sześciu największych miastach. | |
Te produkty znikną ze sklepowych półek Powodem były obawy, że produkty te mogły zostać niewłaściwie oznakowane. | |
Afera w Irlandii. Konina w burgerach z Polski Irlandzkie służby odkryły, że konina zawarta w irlandzkich burgerach była importowana z Polski. |