Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziennikarz nie może zadawać prowokacyjnych pytań?

0
Podziel się:

Według sądu winny zniesławienia jest nie tylko ten, kto postawił takie zarzuty w publicznej wypowiedzi, ale także dziennikarz, zadający pytania zawierające aluzje.

Dziennikarz nie może zadawać prowokacyjnych pytań?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Takie stanowisko zajął włoski Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej zarzutów zniesławienia sędziów przez dziennikarza i prawnika, który udzielił mu wywiadu. * *Według niego, dziennikarzom nie wolno zadawać pytań _ zawierających aluzję bądź sugestię _ i _ prowokacyjnych _.

Według sądu najwyższej instancji pytania zadawane podczas wywiadu nie mogą zawierać w sobie tendencyjnych _ osobistych ocen _, bo w przeciwnym razie można je uznać za przyczynę naruszenia dóbr osobistych drugiej osoby oraz jej honoru i reputacji.

Sąd utrzymał dziś wyrok poprzedniej instancji nakazujący dziennikarzowi prawicowego dziennika _ Il Foglio _ Andrei Marcenaro wypłatę odszkodowania w wysokości 25 tysięcy euro za straty moralne zespołowi sędziów śledczych, prowadzących dochodzenie w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej we włoskiej klasie politycznej w latach 90., znanej pod nazwą Czyste Ręce. Sprawa dotyczy 1997 roku, gdy Marcenaro przeprowadził wywiad z prawnikiem konstytucjonalistą Romano Vaccarellą na temat tej afery. Również Vaccarella na mocy wyroku Sądu Najwyższego musi zapłacić 25 tysięcy euro zadośćuczynienia sędziom.

W wywiadzie tym, przedrukowanym następnie przez poczytny tygodnik _ Panorama _, rzymski prawnik wyraził na przykład opinię, że sędziowie manipulowali nagłośnionymi przez media procesami w sprawie Czystych Rąk.

Według sądu winny zniesławienia jest nie tylko ten, kto postawił takie zarzuty w publicznej wypowiedzi, ale także dziennikarz, zadający pytania _ zawierające aluzje _.

Sąd orzekł, że nie można żądać od dziennikarzy, by tylko przepisywali odpowiedzi innych ani żeby zachowywali się _ powściągliwie czy w sposób sterylny _, bo to - przypomniał - oznaczałoby narzucenie im _ niedopuszczalnych ograniczeń _. Jednak dziennikarze mogą zostać uznani za współodpowiedzialnych za treść wywiadu, jeśli ich postawa sprawia, że opublikowana rozmowa ma wymowę oszczerstwa - głosi dalej orzeczenie. Za takie na przykład uznano nieprawdziwe informacje, jakie dziennikarz zawarł w postawionym pytaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą ekspansji amerykańskiej rozrywki Francuzi chcą wyłączenia z umowy sektora usług audiowizualnych. Boją się masowej ekspansji produktów medialnych z USA. Polska popiera Francję.
W tej dziedzinie Polska jest ekspertem Oto, czego chińscy blogerzy, znani z krytykowania cenzury, mogą uczyć się od Polaków.
Spółka dnia: Rynek reklamy w dołku. Dlatego warto kupować akcje... Zobacz, jak analitycy oceniają przyszłość dwóch dużych spółek z GPW.
Światowe media chwalą polskich lekarzy Dziennik Washington Post zamieścił zdjęcia z operacji na swojej stronie internetowej w dziale Zdjęcia dnia. Również amerykańskie telewizje Fox News i CBS poinformowały o przeszczepie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)