Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt pozbywa się niewygodnych dziennikarzy

0
Podziel się

Egipt wydalił dzisiaj trzech niezależnych dziennikarzy pracujących dla katarskiej telewizji Al-Dżazira.

Egipt pozbywa się niewygodnych dziennikarzy
(flyvancity/CC/Flickr)
bEicYwPV

Egipt wydalił dzisiaj trzech niezależnych dziennikarzy pracujących dla katarskiej telewizji Al-Dżazira, która wcześniej przekazywała apele Bractwa Muzułmańskiego o udział w protestach przeciwko wspieranemu przez wojsko egipskiemu rządowi.

Katar udzielał Bractwu Muzułmańskiemu silnego wsparcia finansowego i zdecydowanie sprzeciwiał się obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego oraz prześladowaniom protestujących od tego czasu jego zwolenników.

Jak podali przedstawiciele egipskich służb bezpieczeństwa na lotnisku w Kairze, Nowozelandczyk Wayne Hay, obywatel RPA Adil Bradlow i Irlandczyk Russ Finn zostali wsadzeni do egipskiego samolotu odlatującego do Londynu. Zatrzymano ich we wtorek.

bEicYwPX

Według rzecznika Al-Dżaziry dziennikarze opuścili Egipt; nie podano im powodu ich zatrzymania. Jak poinformowała agencja AFP, policja egipska oskarżyła ich o brak akredytacji prasowej. W Egipcie ostatnio uzyskanie jej jest bardzo trudne.

Biura Al-Dżaziry w Kairze zostały zamknięte w kilka godzin po obaleniu 3 lipca prezydenta Mursiego, ale stacja nadająca z Kataru jest nadal odbierana w Egipcie. Jego władze i lokalne media oskarżają ją o stronnicze doniesienia z protestów przeciwko obaleniu Mursiego.

Według Al-Dżaziry Egipt ponad miesiąc temu aresztował jej kamerzystę Mohammeda Badra, a 14 sierpnia arabskojęzycznego korespondenta Abdallaha el-Szamiego. Obaj nadal przebywają w areszcie.

W piątek egipskie MSW poinformowało o przejęciu dwóch wozów transmisyjnych z czterema kamerami należących do egipskiego oddziału katarskiej telewizji (Al-Jazeera Mubasher Misr), oskarżając ekipę o _ pracę bez licencji _, czemu Al-Dżazira zaprzeczyła.

bEicYwQd

W ubiegłym tygodniu Al-Dżazira nadała oświadczenia dwóch przywódców Bractwa Muzułmańskiego: sekretarza generalnego utworzonej przez Bractwo Partii Wolności i Sprawiedliwości Mohammeda el-Beltagiego i Essama el-Eriana, którzy wzywali Egipcjan do udziału w piątkowych wiecach protestu przeciwko wojsku. W czwartek Beltagi został aresztowany przez policję.

Komitet Ochrony Dziennikarzy z siedzibą w Nowym Jorku podał, że Egipt _ rozszerza cenzorską kampanię _. Poinformował, że według danych organizacji w egipskim areszcie przebywa jeszcze czterech innych dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
W Aleksandrii zatrzymano dwóch Polaków Obie osoby nadal przebywają w areszcie.
Proces Hosniego Mubaraka odroczony 85-letni Mubarak na mocy decyzji sądu opuścił więzienie i został umieszczony pod strażą w wojskowym szpitalu, uczestniczył w blisko trzygodzinnej rozprawie siedząc w fotelu na kółkach.
Dżihadyści z Sahary grożą Francji i Egiptowi Mochtar Belmochtar od lat blisko współpracuje z dżihadystami z Sahary i Sahelu.
bEicYwQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)