Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekshumowano szczątki 56 Serbów

0
Podziel się:

W Chorwacji ekshumowano szczątki 56 osób, prawdopodobnie chorwackich Serbów.

Ekshumowano szczątki 56 Serbów
(Damien Smith/CC/Flickr)

W Chorwacji ekshumowano szczątki 56 osób, prawdopodobnie chorwackich Serbów, zabitych pod koniec wojny z lat 1991-1995 w tej byłej jugosłowiańskiej republice - poinformowało w środę ministerstwo ds. weteranów.

Szczątki ekshumowano ze zbiorowej mogiły na cmentarzu w Zadarze. Ciała ofiar, które znajdowano w wielu miejscach w pobliżu tego adriatyckiego kurortu, zostały pochowane po operacji sił chorwackich z sierpnia 1995 r. - poinformowało ministerstwo w komunikacie. Szczątki zostały przewiezione do Zagrzebia do identyfikacji.

Operacja wojskowa pod kryptonimem _ Burza _, która pozwoliła siłom chorwackim na odbicie z rąk serbskich separatystów terytorium samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny, praktycznie zakończyła działania wojenne w Chorwacji.

W czasie _ Burzy _ doszło do wypędzenia z Chorwacji dziesiątek tysięcy Serbów. Wojna, którą toczyły między sobą siły chorwackie i serbskie, kosztowała życie 10 tys. osób i kilkadziesiąt tysięcy rannych. Setki tysięcy osób zmuszono do ucieczki ze swych miejsc zamieszkania lub deportowano. Za zaginionych wciąż uważa się 1 700 osób, w tym 700 chorwackich Serbów.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni pierwsi odkryli prawdę o Katyniu Siedemdziesiąt lat temu - 11 kwietnia 1943 r. - Niemcy oficjalnie podali informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów. Naocznymi świadkami ekshumacji ciał byli m.in. polscy pisarze: Józef Mackiewicz, Ferdynand Goetel i Jan Emil Skiwski.
Nie wiedzą, ilu ludzi jest jeszcze pod gruzami Jak powiedział agencji Reutera przedstawiciel władz, poszukiwania potrwają tak długo, aż zostaną wydobyte wszystkie ciała.
Wciąż nie znaleźli 72 górników. Jeszcze żyją? Po ponad dwóch dniach od tragedii szanse na znalezienie żywych osób są minimalne.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)