Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksplozje w fabryce nawozów w Teksasie

0
Podziel się:

Ognista kula średnicy 30 metrów zmiotła wioski z powierzchni ziemi. Wybuch był odczuwalny w promieniu 70 kilometrów.

Eksplozje w fabryce nawozów w Teksasie
(PAP/EPA)
Władze stanu Teksas obawiają się, że w wybuchu w zakładach nawozów sztucznych mogło zginąć wiele osób; rannych jest ponad 100. Lokalna telewizja KWTX, powołując się na ratowników, informowała nawet o 70 zabitych, ale danych tych oficjalnie nie potwierdzono.

[Aktualizacja 11:34]

Do dwóch wybuchów doszło w fabryce w miejscowości West, niedaleko miasta Waco. Wybuch był odczuwalny w promieniu 70 kilometrów. Sejsmografy zarejestrowały wstrząs o sile 2,1 stopnia w skali Richtera. Eksplozja nastąpiła około godz. 20 czasu lokalnego (około godz. 3 nad ranem w czwartek czasu polskiego) w liczącej 2700 mieszkańców miejscowości West, około 30 km na północ od miasta Waco.

- _ Wielu ludzi jest rannych, a wielu, jestem tego pewien, nie będzie tu z nami już jutro _ - oświadczył Burmistrz West Tommy Muska i porównał wybuch do eksplozji bomby atomowej. Muska poinformował też, że główny pożar został opanowany po około trzech godzinach od wybuchu.

Liczba ofiar nie została jednak dotychczas oficjalnie ustalona i pojawiają się sprzeczne relacje. Wielu strażaków uważa się za zaginionych. Bilans mówiący o 60-70 zabitych i co najmniej 100 rannych przekazał stacji KWTX szef lokalnych służb ratowniczych George Smith. Wcześniej ratownik mówił o pięciu ofiarach śmiertelnych. Z kolei telewizja CNN poinformowała o dwóch zabitych.

Na portalach internetowych zamieszczono amatorskie nagranie, na którym widać z odległości kilkuset metrów płonący budynek fabryki. Po chwili dochodzi do ogromnego wybuchu, który silnie odczuły również filmujące osoby.

Zobacz także: Zobacz skutki eksplozji w Waco:

Burmistrz West Tommy Muska podkreślił na konferencji prasowej, że on sam nie wie, ile osób zostało rannych lub zginęło. Według niego przed eksplozją w zakładach pojawił się ogień. Wśród rannych są również strażacy.

Agencja Associated Press poinformowała, że obrażenia odniosły dziesiątki ludzi. Dyrektor szpitala w Waco powiedział telewizji CNN, że przyjęto 66 rannych, w tym 38 w stanie ciężkim. Pacjenci mają urazy ortopedyczne, znaczne zranienia, a także wiele ran ciętych i mniejszych skaleczeń.

Rzecznik straży pożarnej Don Yeager powiedział agencji AFP, że przyczyny wybuchu na razie nie ustalono, ale mógł to być amoniak. Świadkowie relacjonowali, że w następstwie eksplozji pojawiła się ognista kula średnicy 30 metrów.

    *

fot: PAP/EPA

Ratownicy przewieźli pierwszych rannych do szpitala. Na miejsce leci sześć śmigłowców sanitarnych. Policja poinformowała, że w obawie przed kolejnymi eksplozjami lub wyciekiem toksycznej substancji ewakuowano pół miasteczka West. Na miejscu zgromadziły się dziesiątki samochodów służb bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
_ To dzień wstydu _. Odrzucili ustawy Obamy Barack Obama od masakry w Newtown forsował ograniczenie dostępu do broni dla osób niebezpiecznych i chorych.
Agentka FBI udawała szpiega. Złapała zdrajcę 24-letni żołnierz został zatrzymany w październiku 2011 roku, po tym gdy zaproponował sprzedaż tajnych informacji wojskowych
Najnowsze informacje o zamachu w Bostonie Ładunki wybuchowe raniły setki osób, a kilka zabiły. Eksplozje nastąpiły podczas maratonu biegowego z okazji _ Patriots Day _.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)