Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport uzbrojenia coraz większy

0
Podziel się:

Chiny znalazły się w pierwszej piątce światowych eksporterów broni. Przegoniły Wielką Brytanię.

Eksport uzbrojenia coraz większy
(Hector Garcia/CC-BY-SA-2.0/wikimedia)

Chiny znalazły się w pierwszej piątce światowych eksporterów broni, przeganiając w tej dziedzinie Wielką Brytanię - wynika z opublikowanego ostatniej nocy raportu szwedzkiego ośrodka analitycznego SIPRI.

Według niego eksport uzbrojenia z Państwa Środka w latach 2008-2012 wzrósł o 162 proc. w zestawieniu z wcześniejszym pięcioleciem. Teraz Chiny - podkreśla SIPRI - mają 5-proc. udział w handlu bronią, podczas gdy wcześniej było to 2 proc. To najwięcej od czasów Zimnej Wojny - dodaje ośrodek.

Wciąż na czele rankingu eksporterów broni stoją USA i Rosja; udział Stanów Zjednoczonych sięga 30 proc., a Federacji Rosyjskiej - 26. Na trzecim miejscu są Niemcy, czwartym - Francja._ - Chiny umacniają swą pozycję znaczącego dostawcy uzbrojenia do coraz większej liczby istotnych odbiorców _ - zauważa Paul Holtom z SIPRI.

Chiny, obecnie druga gospodarka świata, wraz z rosnącym budżetem przeznaczonym na rozwój nowoczesnego uzbrojenia wyrasta także na militarną potęgę. Jak pisze Reuters, na targach broni w Zhuhai w listopadzie ubiegłego roku Chińczycy po raz pierwszy pokazali własnej produkcji śmigłowce bojowe, pociski, bezzałogowe samoloty oraz środki obrony powietrznej.

Największym odbiorcą chińskiego uzbrojenia jest Pakistan; SIPRI podaje, że przejmuje około 55 proc. tamtejszego eksportu broni. Dalsze 8 proc. trafia do Birmy, 7 proc. do Bangladeszu, a pozostała część do innych państw. Algieria, Wenezuela i Maroko w ostatnich latach kupiły chińskiej produkcji fregaty, samoloty i wozy opancerzone.

Pekin nie ujawnia oficjalnych danych dotyczących sprzedaży broni. Część ekspertów przywoływanych przez agencję Reutera twierdzi, że jakość niektórych produktów chińskiego uzbrojenia jest już porównywalna z bronią z Rosji. Nie ma jednak dokładnych opisów technicznych uzbrojenia z Chin. Chiny od 1989 roku za brutalne stłumienie protestów na placu Tiananmen objęte są zachodnim embargiem na eksport broni.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m252141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;chinach;slabnacy;eksport;wyzwaniem;dla;przemyslu;tekstylnego,195,0,1246915.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To najgorszy rok od 20 lat w Chinach Eksport chińskiego przemysłu tekstylnego zdecydowanie spowolnił - 2012 był najgorszym rokiem od 20 lat, porównywalnym tylko z kryzysowym 2009.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m243044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcje;wobec;iranu;eksport;iranskiej;ropy;wyzszy;dzieki;chinom,57,0,1242681.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chińczycy pomagają im przełamać sankcje Zakup tankowców oraz popyt ze strony Chin oraz innych Indii i Japonii sprawił, że pod koniec 2012 roku eksport ropy z Iranu wzrósł mimo sankcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m252138.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;postawia;na;import;tak;uwaza;rzadowy;ekspert,64,0,1226816.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chiny postawią na import? Oto rady eksperta Pierwsze sygnały ze strony rządu już się pojawiają i jest nim niewątpliwie zniesienie ceł na wiele towarów konsumpcyjnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)