Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energooszczędne żarówki niebezpieczne?

0
Podziel się:

Szef komisji przemysłu Parlamentu Europejskiego chce odwołania zakazu sprzedaży zwykłych żarówek.

Energooszczędne żarówki niebezpieczne?
(KMJ/GFDL/Wikipedia)
bESidBph

Szef komisji przemysłu Parlamentu Europejskiego, Niemiec Herbert Reul, żąda wycofania zakazu sprzedaży w UE tradycyjnych żarówek. W wywiadzie dla dziennika _ Die Welt _ europoseł ostrzegł, że energooszczędne żarówki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

_ - Uczynię wszystko, by obalić zakaz zwykłych żarówek w UE _ - powiedział Reul, cytowany w internetowym wydaniu niemieckiej gazety.

Powołuje się on na badania Federalnego Urzędu Środowiska (UBA), który wskazał na ryzyko, związane z używaniem nowych energooszczędnych żarówek,mających wkrótce całkowicie zastąpić te tradycyjne. W przypadku uszkodzenia energooszczędnej żarówki, może wyzwolić się rtęć w ilości dwudziestokrotnie przekraczającej bezpieczny poziom. Dlatego szczególnie dzieci i kobiety w ciąży powinny trzymać się z daleka od energooszczędnych żarówek - pisze _ Die Welt _.

bESidBpj

_ - Oczekuję od Komisji Europejskiej, że niezwłocznie zawiesi zakaz sprzedaży zwykłych żarówek _ - powiedział Reul, domagając się dodatkowo rozważenia zakazu żarówek energooszczędnych. _ - Komisja musi sprawdzić, czy wobec udowodnionych zagrożeń dla zdrowia przewidziane jako alternatywa energooszczędne żarówki mogą podlegać jeszcze dystrybucji _ - dodał chadecki eurodeputowany.

Zarzucił Komisji Europejskiej, że uprawia _ politykę symboli, która nie służy ani ochronie klimatu ani zdrowiu ludzi _. Do żądań Reula przyłączyła się liberalna wiceprzewodnicząca PE Silvana Koch-Mehrin. Ostrzegła ona matki: _ Nie używajcie energooszczędnych żarówek w pokojach dziecinnych! _.

Od września 2009 roku tradycyjne szklane żarówki są stopniowo wycofywane z produkcji i sprzedaży w krajach UE. Takie żarówki - przekonują ich przeciwnicy - marnują aż 90 procent zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 procent. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe, itp.) są kilka razy wydajniejsze, zużywając mniej prądu.

Odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i szerzej - walki ze zmianami klimatycznymi. KE szacuje, że po całkowitej rezygnacji z energochłonnych żarówek około 2020 roku, UE zaoszczędzi rocznie około 12,5 proc. zużywanej dziś elektryczności.

bESidBpp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t40272.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;chce;zakazac;dodawania;cukru;do;sokow;owocowych,154,0,680090.html) Unia chce zakazać dodawania cukru do soków owocowych Obecnie dodatek cukru jest dozwolony, o ile nie przekracza 150 g na litr.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t75182.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;wycofuje;tradycyjne;zarowki,89,0,667481.html) Unia wycofuje tradycyjne żarówki Od jutra w całej UE kończy się produkcja energochłonnych żarówek o mocy 75 wat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t126726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/najwieksi;w;unii;pisza;list;i;zadaja;zamrozenia;budzetu,6,0,739590.html) Najwięksi w Unii piszą list i żądają zamrożenia budżetu Czy przez Camerona, Merkel i Sarkozyego stracimy część z należnych nam 67 mld euro?
bESidBpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)