Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejskie media komentują decyzję Obamy

0
Podziel się:

Jedni uważają, że to oznaka słabości amerykańskiego prezydenta. Inni, że gest odprężenia.

Europejskie media komentują decyzję Obamy
(PAP/EPA)

*Decyzja USA o wycofaniu się z planów budowy tarczy antyrakietowej szeroko komentowana jest w europejskich mediach. Jedni uważają, że to oznaka słabości Baracka Obamy inni, że gest odprężenia wobec Rosji. *

Zdaniem niemieckich mediów decyzja USA mogła być oznaką słabości i dlatego Obama musi teraz udowodnić, że nie boi się Rosji. _ - Decyzja USA o rezygnacji z tarczy antyrakietowej może być sygnałem dla Rosji, że opłaca się być twardym _ - pisze natomiast dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Z kolei zdaniem _ Sueddeutsche Zeitung _ prezydent Barack Obama będzie musiał udowodnić, iż nie ugina się pod presją Moskwy.

Według _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ decyzja Obamy ma ogromne znaczenie z punktu widzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, _ pomijając jednak styl, w jakim o niej poinformowano _.

Wochy: Gwałtowny zwrot i radykalna zmiana

Tymczasem włoscy komentatorzy oceniają decyzję amerykańskiej administracji jako _ gest odprężenia, gwałtowny zwrot i dowód radykalnej zmiany polityki zagranicznej oraz obronnej _. Ale gazety zwracają także uwagę na rozczarowanie, jakie zapanowało w Polsce i Czechach i na gafę Waszyngtonu, jaką było według nich to, że poinformował o tym - wyjątkowo niefortunnie - w 70. rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę.

W komentarzu zatytułowanym _ Warszawa nie rozumie _ publicysta dziennika _ La Stampa _ podkreślił: _ Nie można zapominać, że Polska jest jednym z najważniejszych wschodnich nabytków Zachodu. 40 milionów mieszkańców, 7-milionowa mniejszość wpływowego elektoratu w Ameryce, potężny Kościół, gospodarka w ruchu mimo kryzysu _.

Wielka Brytania:_ __ Podłoże nowych obaw _

Nieco inny wydźwięk mają komentarze na Wyspach Brytyjskich. _ Prezydent USA Barack Obama spełnił obietnicę zresetowania stosunków amerykańsko-rosyjskich _ - pisze piątkowa brytyjska prasa wskazując zarazem, iż kontrowersje wokół amerykańskich planów obrony antyrakietowej mogą znów wystąpić, ponieważ plany nie zostały zarzucone i będą realizowane w innej formie.

Obecne plany Waszyngtonu zakładają, iż pociski przechwytujące zostałyby rozmieszczone w czterech etapach na morzu i lądzie, zarówno w północnej jak i południowej Europie, choć nie wiadomo jeszcze gdzie. Według _ Guardiana _ plany te mogą stać się _ podłożem nowych obaw _.

Dodatkowo odejście od planów obrony przed pociskami balistycznymi może ośmielić Izrael do jednostronnej akcji przeciw Iranowi - obawia się _ Guardian _.

Zdaniem _ Timesa _ prezydent Obama poszedł na _ zręczny kompromis _ w sprawie systemu obrony antyrakietowej i _ ani nie ugiął się pod presją Moskwy, ani nie porzucił systemu, który jest logiczną, skuteczną i konieczną odpowiedzią na zagrożenie atakiem ze strony awanturniczych państw _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)