Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ewa Kopacz oficjalnym kandydatem na premiera

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski: Rekomendacja nie jest dla mnie wiążąca.

Ewa Kopacz
Ewa Kopacz (Stanislaw Kowalczuk/East News)

Zarząd Platformy Obywatelskiej poparł Ewę Kopacz jako kandydatkę na premiera - podało radio TOK FM.

aktualizacja 20:15

Ewa Kopacz jest wymieniana jako główna kandydatka do objęcia teki premiera po Donaldzie Tusku, który został wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej. Według Tomasza Lenza, szefa Platformy w regionie kujawsko-pomorskim, Kopacz ma pełne zaufanie zarówno premiera, jak i zarządu partii.

Rekomendacja władz partyjnych nie oznacza, że marszałek Sejmu zostanie szefową rządu. Nazwisko nowego premiera poznamy po złożeniu dymisji przez Donalda Tuska, co ma nastąpić po jego rozmowie z prezydentem. To właśnie Bronisław Komorowski desygnuje nowego premiera, od czasu dymisji będzie miał na to dwa tygodnie.

Marszałek Sejmu w PO pełni funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego Tuska. Jak powiedział dziennikarzom Tomasz Lenz, zarząd jest zgodny, że wybory nowego przewodniczącego należy przeprowadzić dopiero po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Oznacza to, że po ustąpieniu Donalda Tuska z funkcji szefa partii, Ewa Kopacz będzie nią kierować do tychże wyborów. Tomasz Lenz potwierdził również wcześniejsze doniesienia, że stanowisko, o które Polska stara się dla Elżbiety Bieńkowskiej, to komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Prezydent Bronisław Komorowski przypomniał dziś, że rekomendacja Ewy Kopacz przez zarząd PO na stanowisko premiera nie jest wiążąca dla prezydenta. Komorowski podkreślił, że czas na rozmowę o decyzjach personalnych przyjdzie po złożeniu dymisji przez obecnego szefa rządu, Donalda Tuska.

Prezydent był pytany na środowym briefingu, czy poparcie zarządu PO dla kandydatury Ewy Kopacz na stanowisko premiera jest dla niego rekomendacją wiążącą. "Nie. Nie jest decyzją wiążącą. Prezydent jest w tym zakresie zupełnie nieskrępowany. Decyduje o tym konstytucja, ale też decyduje i zdrowy rozsądek, i odpowiedzialność za państwo polskie" - powiedział prezydent.

Dodał, że przestrzegając konstytucji należy szukać "rozwiązania, także w wymiarze personalnym, które by gwarantowało czy przynajmniej stwarzało większą możliwość bezpiecznego przejścia przez ten zakręt", jakim są skutki ważnego i niesłychanie korzystnego wydarzenia dla Polski, czyli europejskiego awansu premiera Donalda Tuska, a nie upadku rządu.

W ocenie prezydenta, awans premiera "pociąga za sobą daleko idące skutki z punktu widzenia ciągłości władzy w państwie polskim".

"Tu konstytucja o wszystkim rozstrzyga i będzie rozstrzygała do końca oraz to, co mówię od samego początku - chęć przeprowadzenia przeze mnie sprawy tak, aby w stopniu maksymalnym ograniczyć ryzyko takich politycznych turbulencji, jak to mówią piloci, czyli gwałtownych różnych zawirowań" - podkreślił prezydent.

W środę wieczorem prezydent spotka się z premierem ws. kandydatury na nowego szefa rządu i szczytu NATO - dowiedziała się PAP ze źródeł rządowych.

Do zmiany na stanowisku premiera, która pociągnie za sobą konieczność dymisji obecnego rządu, musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na nowego szefa Rady Europejskiej; obejmie on tę funkcję 1 grudnia. Tusk zapowiedział, że będzie szefował Platformie Obywatelskiej do 1 grudnia, a później partia będzie musiała sobie radzić z nowym liderem.

Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. W ciągu dwóch tygodni od dnia przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów prezydent powołuje szefa rządu oraz ministrów. Od dnia powołania premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i uzyskanie wotum zaufania dla swojego gabinetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz: Nie ma napięć w koalicji - _ Wieczorne spotkanie koalicyjne PO- PSL, to spotkanie cykliczne _ - powiedziała marszałek na konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu.
Nowy premier? Tym zajmie się dziś zarząd PO Rzecznik partii wspomniała również o Elżbiecie Bieńkowskiej, która jest kandydatką na komisarza UE.
Lewandowski w Money.pl: Tusk kapłanem unijnej jedności Były unijny komisarz mówi o groźbie rozpadu UE. _ Mamy chaos, wojny i kryzys. Donald Tusk będzie kapłanem jedności _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)