Notowania

zamieszki w syrii
08.06.2011 11:06

Fala uchodźców z Syrii zalewa Turcję

W Turcji przebywa już 350 uciekających przed wojną Syryjczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Co najmniej 120 osób przekroczyło granicę Syrii z Turcją uciekając przed walkami w ich kraju - podała turecka agencja Anatolia. Grupa uciekinierów przeszła granicę w okolicy wsi Karbejazi w pobliżu miasta Altinozu.

Wraz z ich przybyciem liczba syryjskich uciekinierów w Turcji wzrosła do około 350. Władze podały, że około 30 innych Syryjczyków przebywa w tureckich szpitalach - zostali ranni w starciach na północy Syrii. Jeden z uchodźców zmarł.

Uchodźcy zostali zakwaterowani w namiotach rozstawionych w pobliżu granicy w tureckim regionie Hatay. Turcja zapewnia, że jest przygotowana na ich masowy napływ. Syryjczycy uciekli z miasta Dżisr al-Szugur niedaleko granicy z Turcją. Obawiają się oni rozlewu krwi. W kierunku miasta zbliżają się wspierani przez czołgi żołnierze, którym władze nakazały przeprowadzić kontruderzenie po starciach z rebeliantami.

W poniedziałek państwowa syryjska telewizja poinformowała, że w ataku rebeliantów na posterunek sił bezpieczeństwa w Dżisr al-Szugur w prowincji Idlib zginęło 82 ludzi. Według tego źródła, uzbrojone grupy dokonały _ masakry _ w rejonie Dżisr al-Szugur; rebelianci zaatakowali policję i siły bezpieczeństwa, wysadzili w powietrze urząd pocztowy, podpalili budynki administracji rządowej oraz kaleczyli zwłoki zabitych. Telewizja podała, że kryjący się po domach rebelianci strzelają zarówno do żołnierzy, jak i do cywilów, używając mieszkańców jako żywych tarcz.

Natomiast według przedstawicieli organizacji obrony praw człowieka, co najmniej 42 mieszkańców Dżisr al-Szugur i jego okolic zginęło od soboty w następstwie tłumienia protestów przeciwko autokratycznym rządom prezydenta Syrii Hafeza Asada.

Jest to pierwszy przypadek oficjalnego poinformowania o zbrojnych starciach na taką skalę podczas trwającej już 11 tygodni społecznej rebelii w Syrii, która według obrońców praw człowieka kosztowała życie ponad 1200 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141217.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;organizuja;sie;na;facebooku;skonczyl;sie;czas;zdrady,240,0,846320.html) Syria: Organizują się na Facebooku. "Skończył się czas zdrady" Do zorganizowania Dnia Odrodzenia nawołują na portalu społecznościowym Facebook młodzi Syryjczycy, którzy protestują przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Apelują do wojska, aby chroniło obywateli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t141135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uciekali;od;rebelii;150;cial;wyrzucilo;morze,206,0,844494.html) Uciekali od rebelii. 150 ciał wyrzuciło morze _ Był to w tym roku jeden z najgorszych i najbardziej tragicznych wypadków na Morzu Śródziemnym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t47420.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/270;uchodzcow;utonelo;u;wybrzezy;tunezji,86,0,843862.html) 270 uchodźców utonęło u wybrzeży Tunezji Tunezyjska straż przybrzeżna uratowała 570 pasażerów łodzi, w której pyłnęli uciekinierzy z Libii. Statek był przeciążony.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz