Notowania

gospodarka rosji
19.04.2013 06:42

Federalna Służba Bezpieczeństwa przeszukała rosyjską Dolinę Krzemową

Agenci przyjechali do Skołkowa i nakazali wszystkim pracownikom, aby zebrali się w sali obrad i zdali swoje telefony komórkowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Siedziba rosyjskiego Centrum Innowacyjnego w Skołkowie pod Moskwą, zwanego rosyjską Doliną Krzemową, projektu bliskiego premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, została przeszukana przez agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Akcja FSB to element wszczętego w lutym śledztwa w sprawie Fundacji Skołkowo, kierowanej przez miliardera Wiktora Wekselberga, w której miało dojść doszło do sprzeniewierzenia 24 mln rubli (600 tys. euro) funduszy publicznych zainwestowanych w rozwój Centrum. Wekselberg jednocześnie koordynuje prace rosyjskiej części tego projektu.

Agenci przyjechali do Skołkowa o 9.40 i nakazali wszystkim pracownikom, aby zebrali się w sali obrad i zdali swoje telefony komórkowe. Następnie większość kierownictwa została przesłuchana - opowiadał agencji Interfax rzecznik prasowy Fundacji.

Śledczy twierdzą, że Fundacja Skołkowo utworzyła filię, która otrzymywała pieniądze publiczne, nie prowadząc od swego powstania w 2011 roku żadnej znaczącej działalności. Pracownicy tej filii zarabiali od 300 tysięcy rubli (7,5 tys. euro) do 600 tys. rubli (15 tys. euro) miesięcznie.

Fundacja miała też w niewłaściwy sposób wykorzystać 3,5 mld rubli (88 mln euro), które zostały wytransferowane do banku kontrolowanego przez Wekselberga.

_ - Spodziewaliśmy się tego. Każdy wielki projekt kończy się skandalem korupcyjnym. Tak funkcjonuje ten system (rosyjski). Tworzy się projekt z zaangażowaniem wielkich środków i w końcu okazuje się, że jego głównym celem był podział pieniędzy publicznych między siebie _ - powiedział wicedyrektor rosyjskiego biura Transparency International Julij Nisniewicz.

Z kolei rosyjski wicepremier Władisław Surkow, który jest członkiem rady nadzorczej fundacji, potępił próby _ upolitycznienia _ ostatnich wydarzeń wokół Centrum Innowacyjnego w celu _ zdyskredytowania całego projektu _. - _ Mam zaufanie do dyrekcji Fundacji Skołkowo i jestem pewien, że okażą śledczym pełną pomoc _ - zadeklarował.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
Ważne zadanie dla rosyjskiego rządu. Będą... Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył dzisiaj, że jednym z podstawowych zadań rządu Rosji jest poprawa klimatu inwestycyjnego w FR.
Putin zdominował szczyt Rosja-UE. Oto jego wyniki Wymiana uprzejmości czy konstruktywne rozmowy o tym, co ważne?
Rosjanie oddadzą im swoje złoża na Uralu? Region dysponuje też dobrą infrastrukturą transportową, a szacowane zapasy złóż na tym obszarze wynoszą ponad 4 mld ton.
Tagi: gospodarka rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz