Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FIFA chce walczyć z korupcją. Mają plan

0
Podziel się:

Kupowanie głosów w czasie głosowania nad przyznaniem praw organizacji piłkarskich mistrzostw świata to jeden z przykładów na patologie w FIFA.

FIFA chce walczyć z korupcją. Mają plan
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

W związku z aferami korupcyjnymi FIFA stoi w obliczu reform. Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, Sepp Blatter, poparł propozycje zmian, jakie zgłosił Profesor Instytutu Zarządzania w Bazylei Mark Pieth.

Raport Pietha przewiduje m. in. utworzenie dwóch niezależnych izb w Komisji Etyki przy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. Jedna pełniłaby obowiązki śledcze, druga - sądownicze. Komisja miałaby zająć się szczegółowym _ prześwietlaniem _ kandydatów na działaczy FIFA.

Konieczność tych i innych proponowanych zmian została sprowokowana aferami korupcyjnymi z udziałem wysoko postawionych członków FIFA w ostatnich latach. Katarczyk Mohamed bin Hammam próbował kupić głosy delegatów z Karaibów, by przeforsować projekt o pozbawieniu Seppa Blattera władzy.

Natomiast członkowie Komitetu Wykonawczego FIFA: Reynald Temarii z Tahiti oraz Amos Adamu z Nigerii sprzedawali głosy podczas wyborów gospodarzy mundiali w 2018 i 2022 roku.

Propozycje zmian zostaną rozpatrzone podczas zgromadzenia Komisji Etycznej, czyli na miesiąc przed głównym kongresem FIFA, który odbędzie się w maju tego roku.

Inną ze zmian, które mają wejść w życie podczas tegorocznego kongresu FIFA - choć nie dotyczącą już spraw korupcyjnych - jest dołączenie kobiety do składu Komitetu Wykonawczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Imperium FIFA skandale nie szkodzą FIFA to oficjalnie ciągle międzynarodowa organizacja pozarządowa. Od dawna działa jak ogromny koncern, ale nie płaci podatków.
Te sprawy łączy Grzegorz Lato. Jest decyzja Warszawska prokuratura połączyła śledztwa w sprawie nagrań, które miałyby wskazywać na korupcję w Polskim Związku Piłki Nożnej.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)