Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filipiny mogą otworzyć bazy wojskowe dla USA

0
Podziel się:

Filipiny są gotowe wesprzeć Stany Zjednoczone w ich przedsięwzięciach obronnych.

Filipiny mogą otworzyć bazy wojskowe dla USA
(Polaris Images/East News)
bECMlxwB

Filipiny są gotowe wesprzeć Stany Zjednoczone w ich przedsięwzięciach obronnych przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej - oświadczył w piątek filipiński minister spraw zagranicznych Albert del Rosario.

USA wykorzystywały wcześniej bazy wojskowe i cywilne lotniska na terytorium Filipin do napraw i tankowania samolotów oraz okrętów, uczestniczących w interwencjach militarnych w Iraku i Afganistanie.

_ - Uważam, że jako strony sojuszu wojskowego w razie ataku powinniśmy sobie wzajemnie pomagać, czego właśnie dotyczy traktat sojuszniczy _ - powiedział del Rosario dziennikarzom w głównej bazie wojskowej w Manili.

bECMlxwD

USA i Filipiny łączy od 1951 roku traktat o wzajemnej obronie. W piątek oba kraje rozpoczęły zaplanowane na dwa tygodnie wspólne ćwiczenia wojskowe pod nazwą Balikatan (w języku tagalog _ ramię w ramię _).

_ - Balikatan ze swym rozbudowanym i bogatym zestawem przedsięwzięć jest ważnym wkładem nie tylko w przygotowanie sił zbrojnych naszych państw do współpracy, ale również w zwiększanie własnej zdolności Filipin do obrony _ - dodał szef filipińskiej dyplomacji.

W ćwiczeniach bierze udział około 8 tys. żołnierzy amerykańskich i filipińskich. Będą oni doskonalić zarówno swe kwalifikacje bojowe, jak i umiejętności niezbędne przy zwalczaniu skutków katastrof. Jednym z tematów ćwiczeń jest reagowanie na następstwa fikcyjnych zderzeń statków na ruchliwych południowoazjatyckich szlakach żeglugowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą mieli Koreę w zasięgu rakiety Stany Zjednoczone i Korea Południowa podpiszą porozumienie, na mocy którego Seul ponad dwukrotnie powiększy zasięg swojego systemu rakietowego.
USA wysyłają nieszczycieli do Korei Na wody u wybrzeży Półwyspu popłynęły niszczyciele Fitzgerald i McCain. To amerykańska odpowiedź na wojowniczą retorykę reżimu północnokoreańskiego.
Konflikt w Korei może się zaostrzyć - _ Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli _ - uważa ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
bECMlxxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)