Notowania

papież
23.03.2013 15:40

Franciszek odwiedził w Castel Gandolfo Benedykta XVI

Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad, w którym uczestniczyli też papiescy sekretarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Papież Franciszek odwiedził dziś swego poprzednika Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo. Ich historyczne spotkanie, zarejestrowane przez kamery watykańskiej telewizji, pełne było sugestywnych scen. *

Benedykt XVI w białej sutannie i białej pikowanej kurtce, którego można było zobaczyć po raz pierwszy od abdykacji w ostatnim dniu lutego, czekał na Franciszka na lądowisku helikopterów w pobliżu papieskiej rezydencji pod Rzymem.

W krótkim materiale filmowym pokazano scenę ich powitania: obaj objęli się, a potem ściskali sobie dłonie.

Następne sceny spotkania zarejestrowano w kaplicy Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Na zdjęciach widać, jak Benedykt XVI, idący z trudem o lasce, pokazuje swemu następcy przygotowany dla niego honorowy klęcznik. Franciszek wziął jednak za rękę Benedykta XVI i pokazał mu, że chce modlić się, klęcząc obok niego. _ Jesteśmy braćmi _ - powiedział papież Bergoglio do swego poprzednika.

Uwieczniono też ich wspólną modlitwę przed znajdującą się tam kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ponadto przedstawiona została scena w bibliotece i moment wręczenia Benedyktowi XVI przez Franciszka obrazu Matki Boskiej Pokornej. _ N- iech będzie mi wolno powiedzieć; pomyślałem o Waszej Świątobliwości, o Jego pontyfikacie _ - mówił papież do swego poprzednika. Benedykt XVI łamiącym się głosem podziękował za podarunek.

Ten dzień przejdzie do historii. Spotkało się dwóch papieży

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/ten-dzien-przejdzie-do-historii-spotkalo-sie-dwoch-papiezy-g547541.html) Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że prywatna rozmowa panującego i emerytowanego papieża trwała około 40-45 minut. Spotkanie rzecznik nazwał _ momentem najwyższej, najgłębszej jedności _.

Ksiądz Lombardi podkreślił, że wizyta była okazją do tego, by Benedykt XVI _ odnowił akt szacunku i posłuszeństwa wobec swego następcy _. _ Franciszek wyraził w imieniu swoim i całego Kościoła wdzięczność za posługę papieża Benedykta XVI za jego pontyfikatu _ - dodał watykański rzecznik.

Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad, w którym uczestniczyli dwaj papiescy sekretarze, arcybiskup Georg Gaenswein i ksiądz Alfred Xuereb.

Po obiedzie Benedykt XVI odprowadził swego gościa do helikoptera. Prywatna wizyta Franciszka w Castel Gandolfo trwała dwie i pół godziny. Na placu przed Pałacem Apostolskim wiwatowały w czasie spotkania tłumy wiernych wznosząc okrzyki: _ Francesco _ i _ Benedetto _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tego jeszcze nie było. Papież z papieżem Jeszcze nigdy w dziejach Kościoła katolickiego panujący papież nie rozmawiał ze swoim poprzednikiem.
"Kanonizacja Jana Pawła II w dobrych rękach" Hanna Suchocka spotkała się z papieżem Franciszkiem. - Widzę zapowiedź kontynuacji linii poprzednika - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Papież ocenia islam. Co mówi Franciszek? Podczas spotkania z ambasadorami potępił ubóstwo duchowe Zachodu, które dotyka szczególnie tak zwanych krajów zamożnych.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz