Notowania

franciszek
17.07.2013 15:31

Franciszek zmienił program Benedykta XVI

Papież wybiera się na Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek wprowadził zmiany do programu wizyty w Brazylii z okazji Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, przygotowanego początkowo dla Benedykta XVI - poinformował w środę Watykan. W swą pierwszą podróż zagraniczną papież wyruszy 22 lipca.

_ - Jesteśmy wszyscy bardzo przejęci z powodu pierwszej zagranicznej podróży papieża _ - przyznał watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi na konferencji prasowej. Zwrócił uwagę, że pielgrzymka ta będzie szczególnie znacząca, ponieważ ponad cztery miesiące po wyborze Franciszek powróci na swój kontynent.

_ - Jak wiemy to nie ten papież jednak zdecydował, że w pierwszą podróż uda się do Ameryki Łacińskiej. To jego poprzednik, Benedykt XVI postanowił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro _ - przypomniał ksiądz Lombardi. Dodał, że pielgrzymka Franciszka to przejęcie spuścizny po papieżu, który abdykował 28 lutego.

Rzecznik zwrócił zarazem uwagę, że podobnie było w przypadku przełomu pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI. Następca polskiego papieża pojechał w 2005 roku do Kolonii na wyznaczone przez niego w tym mieście Światowe Dni Młodzieży.

Ksiądz Lombardi ujawnił, że program wizyty w Rio de Janeiro, opracowany jeszcze dla Benedykta XVI był _ lżejszy _. Franciszek dodał zaś do niego nowe elementy, na przykład pielgrzymkę do sanktuarium w Aparecida w środę 24 lipca oraz wizyty w dzielnicy biedoty i w szpitalu - poinformował rzecznik.

Następnie zapewnił, że Watykan ufa, iż władze Brazylii będą potrafiły _ samodzielnie panować nad sytuacją _, gdyby w trakcie papieskiej wizyty doszło do społecznych protestów, które wybuchają tam od jakiegoś czasu. - _ Jedziemy z całkowitym spokojem wiedząc, że manifestacje te nie mają żadnego konkretnego odniesienia do papieża i Kościoła _ - oświadczył ksiądz Lombardi.

Następnie wyjaśnił, że na pokładzie papieskiego samolotu nie odbędzie się tradycyjna konferencja prasowa, jak to miało miejsce za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Franciszek - ogłosił rzecznik - przyjdzie do kilkudziesięciu podróżujących z nim dziennikarzy, by ich pozdrowić. - _ Papież spotka się z każdym dziennikarzem osobiście i z każdym będzie rozmawiał, ale nie zamierza udzielać wywiadów _ - zastrzegł.

Ponadto rzecznik watykański poinformował, że prezydent Brazylii Dilma Rousseff zaprosiła na spotkania i uroczystości Światowych Dni Młodzieży wszystkich prezydentów z Ameryki Łacińskiej.

Ksiądz Lombardi ogłosił też, że papież podczas wizyty w Brazylii będzie poruszał się otwartym jeepem; nie będzie korzystał z opancerzonego papamobile.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m264744.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kto;zaplaci;za;wizyte;papieza;w;brazylii,195,0,1347779.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kto zapłaci za wizytę papieża w Brazylii? Według organizatorów, wydarzenie będzie kosztować około 150 milionów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m269224.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;zagraniczna;wizyta;papieza;franciszek;pojedzie;do;brazylii,120,0,1301112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To pierwsza taka wizyta nowego papieża Tydzień potrwa pierwsza zagraniczna podróż papieża Franciszka, w lipcu do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży. Następca Benedykta XVI odwiedzi Rio de Janeiro, gdzie odbędzie się spotkanie młodych katolików.
Tagi: franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz