Notowania

strauss
19.09.2011 12:06

Francja: Komentują wywiad Strauss-Kahna

Między podziwem a oburzeniem oscylują reakcje francuskich polityków i mediów na niedzielne telewizyjne wystąpienie byłego szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Między podziwem a oburzeniem oscylują reakcje francuskich polityków i mediów na niedzielne telewizyjne wystąpienie byłego szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna. Odparł on oskarżenia o gwałt w Nowym Jorku, ale przyznał się do popełnienia _ moralnego błędu _.

W nadanym na żywo wywiadzie w telewizji TF1, oglądanym przez ponad 13 mln widzów, Strauss-Kahn po raz pierwszy wypowiedział się publicznie w mediach od czasu, gdy w maju został zatrzymany pod zarzutem napaści seksualnej w nowojorskim hotelu na pokojówkę, 33-letnią Nafissatou Diallo.

Wystąpienie Strauss-Kahna, nazywanego we Francji od swoich inicjałów DSK, wywołało zróżnicowane reakcje wśród mediów i polityków.

Ogólnokrajowa prasa krytykuje byłego szefa MFW za unikanie precyzyjnych odpowiedzi na kluczowe pytania w sprawie afery. Według mediów, Strauss-Kahn popełnił przed kamerami gafę, mówiąc, że jest _ możliwe _, iż ktoś zastawił na niego _ pułapkę _ w nowojorskim hotelu.

_ - Jeśli chodzi o teorię spisku, to jest ona przede wszystkim zupełnie niedorzeczna _ - pisze bliski Strauss-Kahnowi lewicowy dziennik _ Liberation _, dodając, że były szef MFW nie przedstawił _ najmniejszego dowodu na ten nieprawdopodobny scenariusz _.

Konserwatywny dziennik _ Le Figaro _ komentuje, że choć amerykańska prokuratura umorzyła śledztwo, to _ w głowach Francuzów Strauss-Kahn nie został oczyszczony _ z zarzutów. Zdaniem tej samej gazety, były szef MFW nie ma przed sobą żadnej przyszłości w polityce, gdyż przy okazji afery w Nowym Jorku ujawniono kłopotliwe dla Strauss-Kahna sprawy związane z jego podejściem do kobiet.

Podzieleni w kwestii oceny wystąpienia telewizyjnego DSK są też jego koledzy z Partii Socjalistycznej. Były wieloletni minister kultury Jack Lang powiedział, że _ Dominique przemówił językiem serca, prawdy i inteligencji _ i że _ jest dumny z tego, że jest jego przyjacielem _. Deputowana socjalistyczna Sandrine Mazetier określiła postawę DSK jako _ odważną _, oceniając, że _ nie uniknął on w trakcie wywiadu odpowiedzi na żadne pytanie _.

Z kolei jeden z kandydatów w socjalistycznych prawyborach, Arnaud Montebourg powiedział w radiu Europe 1, że wyjaśnienia Strauss-Kahna _ nie przekonały go _. Według Montebourga, DSK powinien był przed kamerami _ złożyć przeprosiny _, aby socjaliści mogli już zamknąć tę sprawę i przejść do ważniejszych kwestii.

Wyjaśnienia Strauss-Kahna skrytykowały natomiast zdecydowanie organizacje feministyczne. Przewodnicząca stowarzyszenia _ Paroles de femmes _ określiła wywiad jako _ żałosny _. Jej zdaniem, widzowie nie mogli się dowiedzieć, co stało się naprawdę w nowojorskim hotelu, a umorzenie przez amerykańską prokuraturę śledztwa nie oznacza, że rozwiano podejrzenia wobec byłego szefa MFW.

Grupa feministek demonstrowała wczoraj wieczorem w pobliżu paryskiej siedziby TF1, gdzie przeprowadzano wywiad ze Strauss-Kahnem. Protestowały w ten sposób przeciw _ serdecznemu przyjęciu _, jakie, według nich, zgotowały mu media po powrocie z _ amerykańskiego wygnania _.

Były szef MFW przyznał w niedzielę, że w nowojorskim hotelu doszło do _ niepłatnego _ stosunku seksualnego między nim a Nafissatou Diallo. - _ To błąd moralny, z którego nie jestem dumny _ - oświadczył. Podkreślił jednak, że nie dopuścił się żadnej _ przemocy ani przymusu _ wobec hotelowej pokojówki. Strauss-Kahn wykluczył także zdecydowanie swój start w wyborach prezydenckich we Francji w przyszłym roku i w poprzedzających je socjalistycznych prawyborach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t155162.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strauss-kahn;jest;wolny;ale;nie;uniwinniony;we;francji;go;nie;chca,198,0,896454.html) Jest wolny, ale nie niewinny. Niech nie wraca Choć sąd w USA zgodził się na wycofanie zarzutów przeciw Dominique'owi Straussowi-Kahnowi, nie został on wybielony ani uniewinniony - podkreślają francuskie media, uznając jego powrót na francuską scenę polityczną za mało prawdopodobny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;strauss-kahna;zostanie;uniewinniony,128,0,895872.html) Nowi świadkowie w procesie Strauss-Kahna Wczoraj prokurator złożył wniosek o wycofanie zarzutów przeciwko byłemu szefowi MFW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t83067.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pokojowka;wyjawia;co;zrobil;jej;strauss-kahn;chce;pieniedzy,71,0,888647.html) Opowiada, co złego zrobił jej Strauss-Kahn Amerykanka domaga się odszkodowania, tłumacząc, że została poniżona, a jej życie legło w gruzach.
Tagi: strauss, gwałt, pokojówka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz