Notowania

francja
12.01.2011 13:10

Francja: Skarżą producenta śmiertelnego leku

Lek na cukrzycę powodował niedomagania serca. Może być winny śmierci nawet 2 tysięcy osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jorgeantonio/iStockphoto)

*We Francji złożono już ponad 100 skarg przeciw producentowi leku dla cukrzyków o nazwie Mediator, który miał, według szacunków władz medycznych, spowodować śmierć od 500 do 2000 pacjentów, poinformowały francuskie media. *

O Mediatorze jest od jesieni bardzo głośno we francuskich mediach, które określają już tę sprawę jako _ skandal medyczny _.

Z ujawnionego raportu Państwowej Kasy Ubezpieczeń Medycznych (CNAM) wynika, że lek ten powodował, jako skutek uboczny, poważne niedomagania serca. Sprzedawany we Francji od 1976 do 2009 roku specyfik przeznaczony dla cukrzyków z nadwagą miał, według wstępnych szacunków ekspertów medycznych, spowodować śmierć od 500 do nawet 2000 pacjentów. W sumie zażyło go w ciągu ponad 30 lat 5 milionów Francuzów.

Jak poinformowała prasa, rodziny ofiar leku lub poszkodowani złożyli we wtorek w Paryżu w sumie 116 pozwów przeciw producentowi - laboratorium Servier - o _ nieumyślne spowodowanie _ śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Wcześniej media podały, że do sądu trafił pozew dwóch innych osób.

Według środowego wydania dziennika _ Le Figaro _, przeprowadzono już pierwsze przesłuchania w ramach dochodzenia w tej sprawie. Specjalny raport zleciło także francuskie ministerstwo zdrowia.

Laboratorium Servier przyznało w tym tygodniu, że lek Mediator _ mógł stanowić rzeczywiste ryzyko dla niektórych pacjentów _. Szef tego laboratorium, Jacques Servier, twierdzi jednak, że doszło jedynie do trzech zgonów po zażyciu tego specyfiku.

Do tej pory ofiary Mediatora lub przedstawiciele ich rodzin występowali już w sądzie przeciw producentowi leku, ale tylko na drodze cywilnej. _ Le Figaro _ poinformowało, że jedna z ofiar leku otrzymała w pierwszej instancji wyrokiem sądowym odszkodowanie w wysokości 210 tysięcy euro.

Sprzedaży Mediatora zakazały już w 1997 roku władze USA, a w 2005 roku Hiszpania i Włochy. We Francji zabroniono sprzedaży tego leku w 2009 roku. Dziennik _ Le Monde _ pisał ostatnio w odniesieniu do tej sprawy o kolejnym francuskim _ skandalu medycznym _, obejmującym cały łańcuch - od producenta do władz publicznych odpowiedzialnych za kontrolę leków.

Najgłośniejszym skandalem medycznym we Francji była ujawniona w 1991 roku afera przetoczenia krwi zakażonej wirusem HIV czterem tysiącom pacjentów, przede wszystkim chorym na hemofilię. W wyniku zaniedbań w funkcjonowaniu francuskiej służby zdrowia i słabej wiedzy na temat AIDS zmarły wówczas setki osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/skandal;we;francji;lek;przeciw;cukrzycy;zabil;500;osob,139,0,711307.html) Skandal we Francji. Lek przeciw cukrzycy zabił 500 osób? Preparat o nazwie_ Mediator _ sprzedawany był przez 30 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t77133.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/we;francji;skutki;uboczne;leku;mogly;zabic;500;osob,9,0,711689.html) We Francji skutki uboczne leku mogły zabić 500 osób Chodzi o specyfik "Mediator" dla chorych na cukrzycę, produkowany przez firmę Servier.
Tagi: francja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz